A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) - amelyhez a felsőoktatás és a családügy is tartozik - a "mindennapi patriotizmus és az identitás" minisztériuma, hiszen a saját, határainkon átívelő kultúránkkal tudjuk legjobban definiálni azt, hogy mit jelent magyarnak lenni; a nemzetünk építőköveit jelentik családjaink - melyeket a megtébolyodott világ ellenére is tradicionálisnak kell megtartanunk -, a felsőoktatási szakképzés pedig a fiataloknak hivatást, szakmát és identitást ad - fogalmazott Hankó Balázs.
A miniszter szerint "a magyar kultúra és észjárás a nyelvünkből gyökerezik és tesz minket különlegesen kreatívvá".
A művészetek autonómiájáról a tárcavezető azt mondta: a szabadság és az autonómia felelősséggel kell, hogy együtt járjon, ezáltal tud ugyanis minőségi kultúra létrejönni.
Hankó Balázs célként nevezte meg, hogy "nemzeti, keresztény kultúránk legyen vonzóképes, identitásőrző és közösségépítő".
Kiemelte, hogy a jövő évi, 2025-ös költségvetés a fiatalok, a családok, a kis- és közepes vállalkozások és a nyugdíjasok részére is biztonságot ad és előrelépést jelent.
"A kormány családpolitikai intézkedései mind azért vannak, hogy erősödjenek a fiatalok, erősödjenek a családok"
- fogalmazott a miniszter.
A jövő évi költségvetés egyik fő céljának nevezte Hankó Balázs a fiatalok lakhatási helyzetének megoldását, majd példaként említette, hogy előrelépést jelenthet az egyetemisták számára a kollégiumi férőhelyek növelése mind Budapesten, mind a vidéki nagyvárosokban.
Jelenleg ugyanis 46 ezer egyetemi kollégiumi férőhely van Magyarországon, azonban 118 ezren jelentkeznek a kollégiumokba, a férőhelyek számát ezért mindenképpen növelni kell - magyarázta a miniszter.
Hankó Balázs kiemelkedő sikernek nevezte, hogy megújult a hazai szakképzés, aminek köszönhetően "versenyképes szakképzési nagyhatalom lettünk", a megújuló magyar felsőoktatás sikerességét szemléltetve pedig elmondta, hogy immár 12 hazai egyetem tartozik a világ felsőoktatási intézményeinek legjobb 5 százalékába.
Lehetőséget kell teremteni a szakmát tanuló fiataloknak is, ebben fog segíteni a kormány által a 17-25 év közötti korosztály számára bevezetett munkáshitel, amely 4 millió forintos, kamatmentes, szabadon felhasználható hitelt jelent a fiatalok számára - hangsúlyozta a miniszter.
Mint mondta, a jövő évi költségvetés előrelépést jelent a családügy területén - melyre 3750 milliárd forintot fordítanak -, és az innováció területén is. A tárcavezető példaként említette, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat esetében kutatói béremelések várhatók.
Hankó Balázs kiemelte, hogy a szakképzés és a kulturális élet támogatására is többlettámogatást tervez a kormány a 2025-ös költségvetésben.
A kormányzat célja, hogy a kis- és közepes vállalkozások irányába vigye az innovációs forrásokat - tette hozzá a miniszter.