"Kultúránk ékkövének, az Operának nemcsak történelme van, hanem jelene is, Magyarországon és a nemzetközi erőtérben egyaránt. A nemzeti operák kultúrstratégiánk meghatározó részét képezik" - emelte ki a tárcavezető. Hankó Balázs arról beszélt, hogy az operalátogatás lehetőségét mindenki számára biztosítani kell, annak nem szabad egy szűk réteg kiváltságának lennie. "Itt, Európa szívében magyarul szól a nemzeti opera, ezzel együtt a hagyomány és a megújulás együtt jelentkezik a repertoárban és az infrastruktúrában" - hangsúlyozta, megjegyezve, hogy az Eiffel Műhelyházban akár már idén ősszel megnyílhat egy újabb fogadótér. A miniszter kiemelte, hogy a kormány az idei évadban a Lázár Ervin Program részévé tette az operalátogatást, és örömmel vették az Operaház döntését további kedvezmények bevezetéséről a diákok, a pedagógusok, családok számára a magyar szerzők operáinak megtekintése esetén. "A 2025/2026-os programban államalapításunk 1025. évfordulójához kapcsolódva az Operaház műsorára tűzi az István, a király szimfonikus változatát, Beethoven István király nyitányát is" - hangsúlyozta Hankó Balázs.

Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója az eseményen elmondta: az intézmény következő évadában a három nagy német komponista, Beethoven, Mozart és Wagner műveit állítja a fókuszba, a szezon kiemelt bemutatói között szerepel Wagner Lohengrinje, Beethoven Fideliója, valamint Mozart Cosí fan tutte című vígoperája. Mozart nyolc operája szerepel az évad kínálatában, de megtalálhatók a programban Verdi, Puccini, Rossini és Donizetti népszerű darabjai is. Erkel munkásságát a Bánk bán képviseli, és újra látható lesz Eötvös Péter Valuska című utolsó operája. Az új évadban is számos világsztár lép színpadra az Operában, az egyik legjobban várt esemény, hogy az orosz szoprán, Anna Netrebko 2026 júniusában első alkalommal lép fel színpadi előadásban Kelet-Európában. Verdi operájában Lady Macbeth szerepét énekli kétszer is: a főpróbán és az előadáson - emelte ki Ókovács Szilveszter. A Sztárestek zongorával sorozatban színpadra lépő sztárok közül megemlítette Aigel Akhmetshinát, Joseph Calleját, Asmik Grigoriant, Long Longot, Nadine Sierrát, Freddie De Tommasót és Michael Vollét. A Lohengrinben lép színpadra Christopher Sokolowski (Lohengrin), Johanni van Oostrum (Elsa) és Egils Silins (Telramund); Kalaf (Turandot) szerepében mutatkozik be Giorgi Sturua, Rodolfót (Bohémélet) és a Mantovai herceget (Rigoletto) énekel ismét Andrei Danilov, míg Lindoróként (Olasz nő Algírban) tér vissza Vassilis Kavayas. A karmesterek közt a Wagner-dirigens Constantin Trinks a Parsifallal debütál az Operaházban. A vezető magyar énekesek közül színpadra lép mások mellett Bretz Gábor, Kálmándy Mihály, Kolonits Klára, Komlósi Ildikó, Lukács Gyöngyi, Miklósa Erika, Sümegi Eszter és Tokody Ilona, de a fiatalok is komoly lehetőségeket kapnak. Solymosi Tamás balettigazgató beszámolt arról, hogy a Magyar Nemzeti Balett műsorán először szerepel egy évadon belül Csajkovszkij mindhárom balettje, a Csipkerózsika, A diótörő és A hattyúk tava. A magyar egész estés szerzőket Seregi Rómeó és Júlia, valamint Venekei Marianna A vágy villamosa című alkotása képviseli, újra láthatók ismert külföldi koreográfusok (Kylián, Inger, Ekman, van Manen, León & Lightfoot) művei is. A zenekari koncertek közt olyan nagyszabású művek szerepelnek, mint Mahler 8. szimfóniája vagy Schönberg Gurre-dalok című alkotása. Ókovács Szilveszter kitért arra, hogy a népoperák az Operától elkerülő Erkel Színházból az Eiffel Műhelyház Bánffy-termébe költöznek. A következő évad folyamán az Eiffel Műhelyház új koncerthelyszíne, az eddig raktározásra használt részen kialakított, ezer fő befogadására képes HangÁR könnyűzenei, crossover- és dzsesszprogramoknak ad otthont.

"A Magyar Állami Operaház pozíciójából visszaút nincsen. Nem lesznek olcsóbbak a helyárak, de számos kedvezménytípus érhető el. Nekünk az a feladatunk, hogy az európai árakért európai minőséget is adjunk" - jegyezte meg Ókovács Szilveszter. Almási-Tóth András művészeti igazgató a premierekről szólva kitért arra, hogy Beethoven Fideliója a fiatal német alkotó, Tobias Kratzer 2020-as londoni rendezésében lesz látható, Mozart Cosí fan tuttéját pedig Székely Kriszta, a Katona József Színház rendezője viszi színre Török Levente dirigálásával. Wagner Lohengrinjét Almási-Tóth András rendezi és Rajna Martin első karmester vezényli. Ősbemutató lesz Vajda János Az ítélet és Selmeczi György Királyi fenség című egyfelvonásos operája, Radina/Délibes Kiscoppélia című gyermekelőadása, valamint Tóth Péter A szépség és a szörnyeteg című meseoperája. A főigazgató elmondta, hogy 2011 óta az Operaház 31 országban 178 opera- és balettelőadáson vett részt, 34 darabot vitt el, emellett 26 gálán és hangversenyen szerepelt. Idén szeptemberben az Opera ismét nagyszabású vendégjátékra készül a Dubaji Operában, ahol a Bohémélet és A hattyúk tava előadásai mellett Beethoven-hangversenyt is ad. Előkészületben vannak olasz és japán vendégjátékok is. A sajtótájékoztatón a Stankowsky Trió - magyarországi bemutatóként - előadta Mozartnak egy gyűjteményből kottán nemrég előkerült művét, a héttételes C-dúr szerenádot, amelyet a zeneszerző testvérének komponált még tizenévesen, az 1760-as évek második felében. A darabnak tavaly szeptemberben volt a világpremierje.

(MTI)