"A magyar tudomány aranycsapatát építjük és az utánpótlásról is gondoskodunk" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve: a program célja, hogy Magyarországra vonzza a kiváló kutatókat külföldről és segítse a tehetségek kibontakozását. A cél, hogy Magyarország 2030-ra Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön - emelte ki Hankó Balázs.

Mint a műsorban elhangzott, a program három célja, hogy a fiatalok a tudomány felé forduljanak, itthon maradjanak, külföldről pedig hazajöjjenek. Hankó Balázs kérdésre válaszolva elmondta: a kutatók hazahívását, külföldi kutatók meghívását kiemelt kutatási támogatással ösztönzi majd a program. Ezzel a támogatással "a kutató és teljes kutatói csapata valamelyik magyar egyetemen vagy kutatóintézetben tud elhelyezkedni, és ezáltal a kutatását, amit európai szinten vagy világszinten is elismernek, itthon tudja folytatni" - mutatott rá.

Elmondta, hogy a tervek szerint a legkiválóbb kutatók közül a következő évben 25 kutatói csapatot hívnak haza, a feltörekvő fiatalok esetében pedig 50 új kutatócsoportot hoznak létre. Arra a kérdésre, hogy mely területekre helyezik a hangsúlyt, elmondta: "a nagy hívószó" az "élő és élettelen természettudomány" lesz, valamint a Neumann János programban megfogalmazott területek: a digitalizáció, az egészséges élet, az agrárium, a zöld átállás és a védelmi ipar.

Krausz Ferenc szerepéről szólva úgy fogalmazott: ő a "csapatkapitány", ő vezeti a programot működtető alapítványt, és meghív más Nobel-díjas kutatókat is az alapítvány vezetésébe, ő hívja haza, választja ki azokat a kutatókat más kiválóságokkal együtt, akik a programban részt vesznek, és segíti a tehetséggondozást is. Megjegyezte, hogy ez egy ugyanolyan alapítványi struktúra lesz, mint amelyet Brüsszel jogalap nélkül blokkol a magyar egyetemek, kutatók vonatkozásában. Hankó Balázs a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a tehetséggondozásról szólva azt mondta: "a programban felkaroljuk a legfiatalabbakat is, az iskolapadtól egészen a kutatólaborokig, úgy, hogy Nobel-díjas kutatókkal kutathatnak együtt".

A miniszter az M1 aktuális csatorna műsorában arról is beszélt, hogy "évről évre lép előre a magyar innováció", tíz év alatt megháromszorozták az innovációs finanszírozást, megduplázták a kutatók-fejlesztők számát a vállalatoknál, 5 év alatt megduplázták a doktoranduszok számát. "Azaz jó a magyar modell" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy közben a Draghi-jelentés szerint az EU elmaradt az Egyesült Államok mellett. "A kockázati tőke 5 százaléka van itt, 52 százaléka az Egyesült Államokban, 40 százaléka Kínában. Az 50 legjobb technológiai vállalatból pedig csak 4 van az Európai Unióban" - mondta.

(MTI)