Hankó Balázs kiemelte: Széchenyi István nem hiába "rendeltette a magyar nyelv szolgálatát a Magyar Tudós Társaság egyik legfőbb pontjává", hiszen az a reformkorban a szuverenitásunkat, az önrendelkezésünket jelentette. Kiemelte: büszkék lehetünk a magyar tudósokra, többek között azért is, mert ugyan népességben csak kilencvenhatodikak vagyunk a világon, de az egymillió lakosra eső Nobel-díjasaink számában tizenegyedikek. Azzal kapcsolatban, hogy az Országgyűlés a 2025-ös és 2026-os esztendőt a Magyar Tudomány Évévé nyilvánította, Hankó Balázs úgy fogalmazott: "a tudomány népszerűsítését tekintjük a legfontosabb célunknak", majd ehhez kapcsolódóan célként jelölte meg, hogy "hozzuk ki a tudományt a laborból". A tárcavezető szerint ma aki tudományos pályát választ, kiváló karrierben reménykedhet, hiszen megújultak a doktori képzések, új ösztöndíjak vannak és növekedtek a kiváló kutatók támogatásai is. "A doktori képzések megújításával új erőt hoztunk a magyar tudományos életbe" - fogalmazott a tárcavezető, kiemelve fiatalok külföldi tanulását segítő új ösztöndíjrendszereket és azokat az együttműködéseket, amelyeket a magyar egyetemek kötöttek a világ legkiválóbb egyetemeivel. "Minden esetben fontos a tisztelet, a tisztelet a tudósoknak, azoknak a kiváló kutatóknak, akik a nemzetünk szolgálata érdekében alkottak nagyot, akár itthon, akár külföldön" - mondta a miniszter.
Közölte: a tudomány népszerűsítése érdekében használni kell azokat az eszközöket - például a közösségi médiát is -, amelyeket a jelen kor biztosít. Szerinte vonzó példákat kell mutatni, mint amilyen Krausz Ferenc és Karikó Katalin Nobel-díjas tudósok. Kiemelte: a magyar tudomány "aranycsapatába" a legkiválóbb magyar tudósokat hívják haza azzal a céllal, hogy a fiatalokat inspiráló tehetséggondozási élvonalprogramot tudjanak indítani. Hozzátette: az elmúlt évek során megújult "az egyetemi világ", és kijelenthető, hogy a 40 évig tartó kommunizmus után, több mint 30 évvel a rendszerváltást követően teljesítményorientált, a magyar gazdaság érdekében megújult rendszer indult el, amelynek az eredményeképpen növekedett a szabadalmak száma és előre léptek a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban. "Feladatunk, hogy a magyar kutatási hálózatot erősítsük" - hangsúlyozta Hankó Balázs, megemlítve a kutatók számára tervezett 18 milliárd forintos béremelést.
Kiemelte: készen állnak arra, hogy 26 milliárd forint értékben elindítsák a kutatási infrastruktúra fejlesztését, hogy "a magyar tudomány tovább erősödjék, legyenek új magyar Nobel-díjasaink és olyan magyar fiatal kutatók, akik a tudományos kiválóságot a magyar nemzet érdekében erősítik".