Kiemelte, a magyar indulók a fiatal szakemberek nemzetközi versenyén a legutóbbi EB-n ezüstérmesek lettek, a múlt évi VB-n pedig a tizedik helyet hoztak el. Hankó Balázs elmondta, a Hungexpón megrendezett Szakma Sztár Fesztiválon nagyon sok fiatal vett részt, ami azt mutatja, hogy a szakképzés lehetősége egyre ismertebb és népszerűbb. A nyolcadik osztály után 10-ből 6-an választják a szakképzést, cél, hogy ezt az arány 2030-ra 7-re növekedjen - tette hozzá.

A tárcavezető szólt arról, hogy jelenleg minden második szakképzés duális, azaz gyakorlati. A szakképzésben kiváló ösztöndíjrendszer van, a gyakorlati helyen lévők pedig több, mint 160 ezer forint munkabért is kaphatnak. A szakma megszerzéséhez 300 ezer forintos indulótőke lehet, munkáshitel lehetősége is adott a szakmát kezdőknek - sorolta a miniszter.

A munkáshitel vonzó, keresik a fiatalok - jelentette ki Hankó Balázs. A több mint 21 ezer igénylésből eddig már mintegy 18 ezren kaptak nulla százalékos munkáshitelt, amely segíti a szakmakezdést, a családalapítást. Az első gyerek megszületéskor fél év halasztás, a második gyerek után 50 százalék, a harmadik gyerek után 100 százalékos elengedés jár - hívta fel a figyelmet.

Az adásban a miniszter szólt arról is, hogy az elmúlt években úgy újult meg az 5 éves szakképzés, az úgynevezett okleveles technikus képzés, hogy az ötödik év az első első év lehet az egyetemi oktatásban. Immár 159 közös képzési program van, amelyben az egyetem és a szakképző intézmény harmonizált tematikát alkalmaz. Ez fontos többek között az informatika, a műszaki, a mérnöki tudományok, a vegyipar területén, amelyekben a magyar gazdaság erős. Ezáltal a magyar gazdaság, a magyar fiatalok is sikeresek lesznek - tette hozzá Hankó Balázs.

(MTI)