Magyarország kiemelkedő az egyéni teljesítmények területén a fiatal tehetségek és a tudomány vonatkozásában. Lakosságszámunk a világban a 96. helyet foglalja el, az egy főre jutó GDP tekintetében a 46., az innovációban a 36., az egy főre jutó Nobel-díjasok arányát tekintve pedig a 11. helyen állunk.

Továbbá, országunk a nemzetközi fizikai diákolimpiák összesített rangsorában a 9., a nemzetközi matematikai diákolimpiák esetében pedig az 5. helyen szerepel. A világban hatalmas verseny folyik a tehetségekért, különösen a tudomány és a technológia területén, hiszen a jövőben azok az országok lesznek sikeresek, akik élen járnak a technológiai áttörésekben. Ezért nemzeti célkitűzésünk, hogy minél több tehetséges fiatalt ösztönözzünk a tudományos és innovációs életpályák iránt, hogy a külföldi tanulmányokat vagy szakmai tapasztalatszerzést követően a fiatal tudósokat minél nagyobb számban sikerüljön Magyarországra vonzani és megtartani az élő- és élettelen természettudományos területeken, melyek a mélytechnológiák forradalmának alapját képezik. Ezen célokat kívánja megvalósítani az ÉLVONAL Program, ezáltal hozzájárulva a Neumann János Program víziójához, hogy Magyarország az évtized végére Európa, 2040-ig pedig a világ 10 leginnovatívabb országa közé kerüljön.

Mi az ÉLVONAL Program célja?
A Program alapvető célja, hogy Magyarországon világszínvonalú kutatói környezet jöjjön létre, amely a jelen és a jövő világhírű magyar kutatóinak szakmai munkásságát szolgálja, és inspirálja a következő generációkat a tudományos életpálya felé. Magyarország versenyképességének fokozása érdekében kiemelt cél, hogy tovább növekedjen a magas hozzáadott értéket termelő tevékenységek szerepe az ország gazdaságában. Ebben kulcsszerep jut az úttörő felfedezéseket elérni képes csúcskutatásoknak, melyek jelentősen növelhetik a feltörekvő technológiai, illetve ipari területeken a globálisan versenyképes,
innovatív magyar vállalkozások számát.  A legkiválóbb kutatók a legtehetségesebb fiatalok közül kerülnek ki, akik számára a nemzetközi hírű tudósok, innovátorok jelentik a legnagyobb vonzerőt. Ezen a felismerésen alapul az ÉLVONAL Program, amely nemzetközileg elismert tudósokat, innovátorokat ösztönözhet arra, hogy Magyarországon keressenek és találjanak kutatócsoportjuk számára alkalmas helyet, szakmai környezetet a már meglévő infrastruktúrában, az egyetemeken és kutatóintézetekben. A Program egyedülálló módon kapcsolja össze a világszínvonalú csúcskutatást és a korai tehetséggondozást, ezáltal globálisan is kiemelkedő fejlődési utat biztosít a jövő magyar tudósai és innovátorai számára.

Milyen tevékenységeket foglal magában a Program?
A fenti célok megvalósítása érdekében Krausz Ferenc Nobel-díjas magyar fizikus által javasolt ÉLVONAL Program három fő pillérre épül:


Első pillér: Tudásközpontok
Világhírű tudósok körül felépülő tudásközpontok, amelyek nemcsak a legkiválóbb magyar elmék számára kínálnak majd szülőföldjükön ideális feltételeket céljaik megvalósításához, hanem alkalmas szakmailag és nemzetközileg kimagasló külföldi szakembereket is Magyarországra vonzani. A megszólított kutatók az Alapítvány hosszú távú, nemzetközileg is kiemelkedő támogatásával fel tudnak építeni egy világszínvonalú szakmai műhelyt, benne iskolateremtő tevékenységgel, körülötte mélytechnológiai spin-off vállalkozásokkal. A tudásközpontok vezetői a világ élvonalába tartozó egyetemekről és kutatóhelyekről kerülnek majd ki, akik beágyazzák a majdani tudásközpontokat a csúcskutatóközpontok kontinenseket átszövő hálózatába. A tudásközpontok a már meglévő magyar intézményrendszerbe, pontosabban az egyetemekbe és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatba integrálódnak, vagyis az Alapítvány kizárólag Magyarországon megvalósuló kutatásokat támogat majd.

Második pillér: Tehetséggondozás
Az így létrejövő ÉLVONAL tudásközpontok mágnesként vonzzák majd a legkiválóbb fiatal magyar, illetve külföldi kutatókat. Ez egyedülálló lehetőséget teremt a középiskolai tehetséggondozó programok által kiválasztott tehetségek fejlesztésére egy ÉLVONAL mentori hálózat létrehozásával. Cél egy olyan, kiemelt és fókuszált, már az általános iskola végétől a természettudományi tantárgyakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó, és így nagy eséllyel a tudományos-kutatói-innovációs pálya iránt nyitott vagy nyitottá tehető fiatalokat hatékonyan beazonosító és őket a pályájukon végig támogató, mentoráló, az élő- és élettelen természettudományi területek teljes spektrumára kiterjedő tehetséggondozó programelem kialakítása, amely egyre nagyobb számú kiváló szakember mélytechnológia területekre kiterjedő képzésén túl képes lesz nagy hatékonysággal megtalálni a legnagyobb tehetségeinket, akikből a jövő kiemelkedő magyar tudósai, innovátorai, valamint sikeres technológiai
vállalkozói kikerülnek.

Harmadik pillér: Gyakorlati alkalmazások
A tudományos eredmények innovatív termékek és szolgáltatások formájában történő piacra vitelének támogatását szolgáló programelem, melynek célja a magyar mélytechnológiai szektor fejlesztése, tehát az Alapítvány a kutatási eredmények gyakorlatba történő átvitelét is hivatott támogatni.

Hol lesz a székhelye az ÉLVONAL Alapítványnak?
Az előzetes tervek alapján az ÉLVONAL központja a Magyar Tudósok körútján, a Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ leendő új épülete mellett kaphat helyet.


Mikor indulhat el az ÉLVONAL Program?
Az Országgyűléshez benyújtásra került az ÉLVONAL Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítványról szóló T/11925. irományszámú törvényjavaslat. Az Országgyűlés támogató döntését követően a törvénytervezet alapján Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter fogja kezdeményezni az ÉLVONAL Alapítvány megalapítását, amely várhatóan még a 2025. év nyarán létrejöhet.
Az ÉLVONAL Program részleteinek kidolgozását a felálló Alapítvány kuratóriuma fogja megkezdeni, ezt követően pedig felügyelni és gondoskodni annak implementálásáról. Krausz Ferenc Nobel-díjas professzor javaslata alapján Hankó Balázs miniszter úr felé az Alapítvány kuratóriumában jelentős arányban kaphatnak majd helyet Nobel-díjas kutatók.

(KIM)