A szervezet honlapjának beszámolója szerint a 26 éves hagyományt követő eseményen az elmúlt esztendőben elhunyt bajnokok mellett az olimpiai család többi elhunyt tagjaira, olimpikonokra, érmesekre, edzőkre, sportvezetőkre, orvosokra is emlékeztek a jelenlévők.

A tavalyi megemlékezés óta 19 magyar olimpiai érmes hunyt el, közülük kilencen bajnokok voltak. Számuk így összesen 164-re nőtt, az ő neveik olvasható a falon. A 177 magyar olimpiai aranyérmet 302 sportoló nyerte.

"Kétezerhúsz furcsa esztendő: ünnepi és egyben szomorú. Szomorú, hiszen a vírus miatt sokan elszigetelődtek, lehangolóak az üres iskolák, egyetemek, elmaradtak a versenyek. Ugyanakkor ünnepi, mert 1895-ben megalakult a Magyar Olimpiai Bizottság, december 19-én leszünk 125 évesek, a Magyar Olimpiai Akadémia pedig novemberben lesz 35 esztendős" - idézte az olimpia.hu Kulcsár Krisztián elnököt.

A MOB első embere beszélt arról is, hogy az Olimpiai Bajnokok Fala 1994 óta áll, azóta gyűlnek össze előtte minden évben az emlékezők.

Fotó: MOB

Szabó Tünde sportért felelős államtitkár beszédében kiemelte, felemelő az a tradíció, amelyet a Magyar Olimpiai Bizottság hagyományőrzői teremtettek hosszú évekkel ezelőtt, és "tiszteletre méltó az az elhivatottság, amellyel az elhunyt sportolók emlékét és sírhelyét ápolják".

Fotó: MOB

Hozzátette, a márványfal a Farkasréti temetőben egyszerre méltó szimbóluma annak, hogy a nagy bajnokok és hősök milyen fontosak a magyaroknak, ugyanakkor fájdalmasan emlékeztet arra, hogy bár az eredményeiket, sikereiket, tanításaikat itt hagyták, átadták az utódoknak, ám "ők már nem lehetnek velünk".

Fotó: MOB

Az emlékfal megkoszorúzása után a jelenlévők elsétáltak az Olimpiai Bajnokok Klubja alapító elnöke, Lemhényi Dezső vízilabdázó, majd a MOB korábbi főtitkára, a NOB-tag Csanádi Árpád sírjához is.

(MTI)