Gulyás Gergely elmondta, szerdai ülésén a kormány megállapította, hogy az élelmiszerekre kivetett árrésszabályozás bevált, ezért a háztartási cikkekre is bevezetik: 30 kategóriában több mint ezer termékre határoznak meg 15 százalékos árrésmaximumot.

Elmondta azt is, hogy a kormány benyújtotta a 2026-os költségvetés tervezetét. Kiemelte: ez a költségvetés azon alapul, hogy nem Ukrajnára fordítjuk a rendelkezésre álló forrásainkat, hanem a magyar családok támogatására, ezért a 2026-os költségvetésben családpolitikai célokra 4800 milliárd forint áll rendelkezésre, a rezsivédelemre pedig több mint 800 milliárd forint. Hangsúlyozta: Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtják végre. Ez azt jelenti, hogy a 2 és 3 gyermekes anyák szja-mentességére 320 milliárd forintot fordítanak, a január 1-jével két ütemben megduplázott adókedvezményre pedig 290 milliárd forintot. A legnagyobb tétel a költségvetésben továbbra is nyugdíjkiadás, ez tartalmazza a jövőre tervezett nyugdíjprémiumot, a 13. havi nyugdíjat és a nyugdíjemelést. A minimálbér-emeléshez szükséges források, a 6 havi fegyverpénz és az iparűzésiadó-növekmény mellett gazdaságfejlesztésre 5500 milliárd forint áll rendelkezésre - közölte a miniszter.

Fotó: MTI

A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön a Kormányinfón úgy kommentálta azt a hangfelvételt, amelyet Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke tett közzé a Facebook-oldalán, hogy nincs ügy, amit a honvédelmi miniszter mond, az a közvetlen háború fenyegetettségében magától értetődő és helyes.

"Valójában mindannyian érezzük, hogy ez egy lepkefing. Tehát itt nem történt semmi. Egy honvédelmi miniszter arról beszél, hogy a katonáknak meg kell védeni az országukat, ezt ki más mondaná, hogyha nem ő" - mondta Gulyás Gergely kérdésre válaszolva. Hozzátette: amit a felvételen a honvédelmi miniszter mond, az a közvetlen háborús fenyegetettségében magától értetődő és helyes. Nincs miről beszélni, nincs ügy, nevetséges - értékelt. Hangsúlyozta: a magyar kormány mindent megtett az elmúlt években a békéért, de a katonáknak nem a békére kell készülni, hanem a háborúra és a haza védelmére. A különbség az az, hogy miközben a korábbi vezérkari főnök - utalt a Tisza Pártban szerepet vállaló Ruszin-Szendi Romuluszra - Ukrajnát akarja megvédeni és Ukrajnában akar katonákat bevetni, addig a honvédelmi miniszternek és a magyar honvédségnek Magyarországot, a hazát kell megvédeni - mondta. A katonaságnak készen kell állni a háborúra, minden ország ezért tart fenn katonaságot - tette hozzá.

Arra is kitért: még sehol nem volt az ukrán háború, amikor a magyar miniszterelnök már beszélt arról, hogy közös európai haderőre is szükség van. Mi voltunk azok, akik felismertük azt, hogy van egy komoly változás a világban, a háború fenyegetettsége nagyobb, mint korábban, és ha valakinek erre készülni kell, az a katonaság - jelezte.

Ruszin-Szendi Romulusz súlyos függelemsértést követett el, amikor vezérkari főnökként a NATO ülésén tett felszólalásában túllépett a magyar kormány által szabott mandátumán, és Dicsőség Ukrajnának! felkiáltással zárta felszólalását - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön a Kormányinfón.

Gulyás Gergely kérdésre válaszolva megerősítette, hogy megfelelnek a valóságnak azok a sajtóhírek arról, hogy Ruszin-Szendi Romulusz - a Tisza Párt honvédelmi szakértője - még vezérkari főnökként a NATO vezérkari ülésén Ukrajna-barát és háborúpárti narratívát képviselt, és felszólalását Slava Ukraini!, azaz Dicsőség Ukrajnának! felkiáltással zárta, miközben jelentéseiben a kormány által képviselt háborúellenes narratíváról számolt be. A miniszter azt mondta: a korábbi vezérkari főnök meghatározott, kötött mandátummal vett részt ezeken az egyeztetéseken, azonban túllépett a megbízás keretein és azokon a korlátokon, amelyeket a Honvédelmi Minisztérium szabott, ugyanakkor az általa készített jelentésekben úgy tett, mintha ez valójában nem történt volna meg. Jelezte: Honvédelmi Minisztérium erről már tájékoztatta a Nemzetbiztonsági Bizottságot.

Úgy értékelt: ez sokkal súlyosabb ügy, mint az az egyszerű erkölcstelenség vagy törvénysértés, hogy "valaki a saját zsírját közpénzen szívatja le a Honvédelmi Kórházban tábornokként". Itt arról van szó, hogy Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnökként egyértelműen túllépett a honvédelmi miniszter és minisztérium által meghatározott mandátumon, ráadásul ennek tudatában volt, hiszen ha nem így lett volna, akkor ezt nem hallgatta volna el azokban a jelentésekben, amelyben saját fellépéseiről beszámolt - mondta Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy ez súlyos függelemsértés.

(kormany.hu)