Dukai Miklós elismerő okleveleket adott át azoknak a védőnőknek, akik kiemelkedően helyt álltak a háború elől menekülő családok ellátásában. Az államtitkár felidézte, hogy Magyarországon Stefánia belga hercegnő védnökségével alakult meg az Országos Stefánia Szövetség 1915. június 13-án. A kezdeményezés része a Védőnői Szolgálat megalakulása, 1916-tól pedig Heim Pál jóvoltából elindult a magyar védőnőképzés is.

Dukai Miklós hangsúlyozta: a védőnők 108 esztendeje támogatják a magyar családokat, olyan hivatást képviselnek, amelynek Európa-szerte nincs párja. A nevükből adódóan védelmet és biztonságot nyújtanak a családoknak, de munkájuk nélkülözhetetlen az oktatási-nevelési intézmények mindennapjaiban, az egészségfejlesztéssel összefüggő feladatok ellátásában is.

Az államtitkár rámutatott: az iskolai védőnők jelenléte az egészségtan oktatásában azért sem elhanyagolható, mert e tantárgy témái közé tartozik a személyi higiénia, illetve az egészséges életmód is és az egészséges életmódra nevelés is. A lakosság egészségtudatosságának, életmódjának, életvitelének javításában rendkívül hangsúlyos és nélkülözhetetlen a szerepük. Ugyanilyen fontosnak nevezte a védőnők aktív jelzőrendszeri részvételét a három év alatti korosztály esetében, amellyel jelentősen növekedhet a gyermekvédelmi észlelőrendszer hatékonysága. Kiemelte: a kormány az elmúlt években számos intézkedést tett a védőnők anyagi megbecsültségének növekedése érdekében, továbbá, hogy a védőnők által használt tanácsadó irodák, rendelők szépüljenek, modernebbé, komfortosabbá váljanak.

A kormány egészségpolitikai munkájának egyik kulcsfogalma a megelőzés, melynek célja a népbetegségek számának csökkentése. Ennek érdekében népegészségügyi és prevenciós programokra van szükség, amelyek az egész társadalmat megszólítják és a védőnők a családokon keresztül több generációt is elérnek – mondta az államtitkár. Láthatják, tapasztalhatják, hogy komoly változások várhatók az egészségügyben, mely a méltán hungarikumként nevesített védőnői rendszert is érinti – mondta, majd úgy folytatta: a kormány a továbbiakban is azon lesz, hogy e nemes hivatást választók minden segítséget megkaphassanak.

Jenei Zoltán, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója emlékeztetett, hogy a védőnők a pandémia időszakában is mindent megtettek annak érdekében, hogy minden segítséget megadjanak a rászorulóknak. Hozzátette: a lakossági visszajelzések még erősebbé tették a védőnők elismertségét, de újabb kihívásként jelentkezett a háborús helyzet, az Ukrajnából érkező családok gyermekeinek ellátása. Ugyanakkor gyorsan kialakították az eljárásrendet, és aki Budapestre érkezett, segítséghez jutott.

Az egészségügyi átalakítással kapcsolatban azt emelte ki: megváltozik az irányítás, a szándék az, hogy a védőnői szolgálat egységes, erős és minden szempontból felkészült legyen. Hozzátette: mindent megtesznek azért, hogy a családok ne érezzenek semmit abból, hogy a védőnők feletti irányítás módosul.

Bábiné Szottfried Gabriella, az OKFŐ főigazgató-helyettese ismertette az átalakítás részleteit: e szerint 2023. július 1-től az OKFŐ átveszi a területi védőnőket és egységes munkáltatói háttér kialakításával a vármegyei irányító intézményekhez kerülnek. Az irányító vármegyei kórházakban önálló szervezeti egységként jelenik meg a védőnői ellátás. Az átalakítás céljának nevezte az egységes munkáltatói háttér kialakítását, azt, hogy több mint 5 ezer védőnőnek ne 2200 munkáltatója legyen, mint jelenleg, valamint a működési feltételek azonos elvek mentén történő biztosítását.

(Belügyminisztérium)