Bakondi György kiemelte, hogy Magyarország saját költségvetési forrásokból biztonságos határőrizeti rendszert működtet a szerb határszakaszon már tíz éve. Mindez sok milliárd forintos költséggel jár, az Európai Uniótól azonban anyagi támogatás helyett csak "szüntelen politikai, jogi és médiatámadásokat" kap Magyarország - tette hozzá.

Hangsúlyozta: az említett határszakasz nemcsak Magyarország belső biztonságát garantálja, hanem az EU tagállamait, polgárait is oltalmazza. A magyar kormány ezért úgy gondolja, reális és indokolt, hogy uniós forrásokhoz is hozzáférhessen a védelmi költségek legalább egy részének fedezésére.

"Olyan forrásokhoz, amit minden más állam megkap, csak mi nem" - jegyezte meg.

A főtanácsadó közölte: a legutóbbi kormányülésen szóba került, hogy milyen jogi lépést, pert lehet indítani az Európai Bizottság ellen.

Felidézte, hogy néhány héttel ezelőtt 80 milliárd forintos bírságot szabtak ki Magyarországra a tranzitzónák miatt, miközben az Európai Bizottság maga is egy ahhoz nagyon hasonlót tervez megvalósítani a migrációs paktumban.

Hozzátette: Magyarországnak napi 400 millió forintos büntetést is kellene fizetnie mindaddig, amíg feltartóztatja a politikai menekültstátuszra nem jogosultakat.

Ez aránytalan és rendkívül súlyos következményekkel járó büntetés, ami arra próbálja rákényszeríteni Magyarországot, hogy feladja a migrációs politikáját, és felszámolja a hatőrizeti rendszert - mutatott rá Bakondi György, hangsúlyozva: ha Magyarország felszámolná a határőrizetet, az súlyosan veszélyeztetné a magyar emberek mindennapjainak biztonságát.

(MTI)