A javaslat társadalmi egyeztetése a mai napon kezdődik, a kapcsolódó dokumentáció a kormányzati portálon lesz elérhető.
A diákhitel rendkívül népszerű a hallgatók körében, akik idén több mint 4.723 új szerződést kötöttek, a konstrukció bevezetése óta pedig a diákhitel már közel 400 ezer fiatal diplomához jutását segítette. A diákhitel célja, hogy szem előtt tartva a fiatalok érdekeit, biztosítsa, hogy aki akar és képes rá, az anyagi lehetőségétől függetlenül tanulhasson, végzettséget, illetve diplomát szerezhessen.
Meg kell védeni a hallgatók érdekeit, hiszen egyéni boldogulásukon túlmutatóan ők jelentik hazánk számára a jövőt, különös tekintettel a családalapításra vagy a megfelelően képzett hazai munkaerő biztosítására. Képzett és jól teljesítő hallgatók nélkül hosszútávon nincs versenyképes és prosperáló gazdaság sem.
A világjárvány, az energiaválság és a háborús helyzet gazdasági hatásai kedvezőtlenül érintették a hitelkamatokat, így a Diákhitel1 konstrukciót is. Ennek ellensúlyozása és a hallgatók megvédése érdekében a kormány 2023. január 1-je óta kamatstoppal védi a hallgatókat. Az állam a diákhitelnél is fontosnak tartja a családalapítás támogatását, ezért a visszafizetésnél kedvezményben részesülnek azok a fiatalok, akik a hiteltörlesztés ideje alatt gyereket vállalnak. A kamattámogatási kedvezmény a gyermekek számának függvényében valósul meg, például három gyermek esetén a teljes tartozás elengedésre kerül.
A kamattámogatott hitel mellett 2023. július 1-jétől a diákhitelt igénybe vevők minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel nyithatnak Diákhitel Számlát, hiszen a „diákhitel számlát” biztosító kereskedelmi bankoknak ingyenesen kell biztosítaniuk pl. a havi számlavezetést, az elektronikus szolgáltatások felületének használatát, a havi bankszámlakivonatot és a kapcsolódó bankkártya használatát is.
A kormány a kedvező diákhitel konstrukciókon túlmutatóan is kiemelten támogatja a fiatalokat. A 25 éven aluli munkavállalók SZJA-mentessége mellett az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv további intézkedésekkel segíti a fiatalokat és a fiatal családok otthonteremtését. Az Akcióterv keretén belül a kormány jelentős kollégium építési programról döntött, emellett lehetővé teszi, hogy a munkáltatók a 35 éven aluliak lakhatását havi 150 ezer forintos béren kívüli juttatással támogassák, továbbá a bankok önkéntes, 5 százalékos kamatplafonja is a fiatalok otthonteremtését szolgálja.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv intézkedései, valamint a kamatstop már megkötött szerződéseket érintő meghosszabbítása támogatja a fiatalok továbbtanulását és érdemben segíti a családalapítást, valamint a saját otthonhoz jutást is.