Az év első négy hónapjában 4,1 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, amely összességében 11,5%-kal volt magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. A turisztikai fogyasztás idei év első 4 hónapjában tapasztalt bővülése jelentősen hozzájárul a gazdasági növekedéshez.

2024 áprilisában összességében több mint 1,2 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, amely az előző évhez képest mindössze 1,3%-os mérséklődést jelent. A hazai szálláshelyek áprilisban összesen közel 2,9 millió vendégéjszakát regisztráltak, ez a kevesebb szabadnap következtében 4,7%-kal volt kevesebb, mint 2023 negyedik hónapjában.

Az első négy hónapból kilógó áprilisi adatokat az ünnepekhez kötődő hosszú hétvégék alakulása befolyásolta, ugyanis idén a húsvéti négy napos hosszúhétvégének mindössze egy napja esett áprilisra, miközben a tavalyi évvel ellentétben a május 1-jéhez nem kapcsolódott hosszú hétvége. Mindezt figyelembe véve az áprilisban látott teljesítmény továbbra is a turisztikai kereslet érdemi növekedését jelzi, ezt támasztja alá a májusi pünkösdi hétvége vendégforgalma is, ugyanis a vendégéjszakák száma ezen ünnep alatt 6%-os növekedést produkált.

Áprilisban közel 600 ezer hazai vendég indult útnak, amely 5,5%-os mérséklődést jelent, miközben a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 1,3 milliót tett ki. A nemzetközi turisztikai érdeklődés továbbra is töretlen hazánk iránt, a külföldről érkezezők száma idén áprilisban is 3,2%-kal tovább növekedett, és elérte a 609 ezret. A külföldi utazók 1,6 millió vendégéjszakát töltöttek hazánkban.

Az ország teljes szálláshely-forgalmának 57%-át, azaz több mint 1,6 millió éjszakát regisztráltak vidéken, amelynek közel negyedét a Balatonon töltötték el a vendégek. A főváros forgalma az ünnepnapok eloszlásától függetlenül kiváló eredménnyel zárult: az 1,25 millió fővárosi vendégéjszaka 5%-os bővülésnek felel meg a tavalyi év áprilisához képest.

A szálláshelyek áprilisban 69,2 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, azaz 3,6%-kal többet, mint tavaly ilyenkor. Emellett a vendéglátóhelyeken összesen 157,2 milliárd forint bevétel keletkezett, amely jelentős, 11,3%-os bővülést jelent a tavalyi év negyedik hónapjához képest.

A turizmus a magyar gazdaság stratégiai fontosságú ágazata, amely a GDP több mint 10%-át biztosítja és közvetlen vagy közvetett módon 400 ezer embernek biztosít megélhetést. A turisztikai fogyasztás idei év első 4 hónapjában tapasztalt bővülése jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy 2024-ben a kormány újraindítsa, 2025-ben pedig tovább emelje a gazdasági növekedés ütemét.

A kormány célja, hogy tovább fokozza az ágazat teljesítményét, amelynek érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat. Ennek részként 13 milliárd forint áll rendelkezésre a vendéglátóhelyek fejlesztésére, a vendéglátóhelyek 1 millió forintos támogatásból valósíthatnak meg színvonalemelő, versenyképességet javító beruházásokat. Az 1 milliárd forintos Muzsikáló Magyarország 2024 program támogatása pedig újra élőzenével, színvonalas kávéházi cigánymuzsikával töltheti meg a vendéglők teraszait. Mindemellett 1 milliárd forintot fordít a kormány a Tourinform irodák korszerűsítésére.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)