A tárcavezető a bosznia-hercegovinai államelnökség szerb tagjával, Zeljka Cvijanoviccsal tárgyalt, majd a közös sajtóértekezleten leszögezte, hogy az Európai Unió Nyugat-Balkán-politikája abszurd, felelőtlen és veszélyes. "Világos mindenki számára, hogy a Nyugat-Balkán stabilitása, békéje és nyugalma kulcsfontosságú az egész európai kontinens biztonsága és stabilitása szempontjából. Ennek dacára sorra születnek azok a brüsszeli és nyugat-európai döntések és nyilatkozatok, amelyek alapjaiban ássák alá a régió nyugalmát és békéjét" - figyelmeztetett.
Majd aláhúzta, hogy egy újabb biztonsági probléma teljesen kezelhetetlen lenne Európa számára, ezért Magyarország felelős szomszédságpolitikát folytat, elismerve a régió stabilitásának óriási jelentőségét, amelynek pedig elengedhetetlen feltétele a kölcsönös tiszteletre alapuló folyamatos párbeszéd. "Szeretnénk ismét világossá tenni, hogy a szankciókkal fenyegetőzés, a demokratikusan megválasztott vezetők semmibevétele, lenézése és megalázása nem nyugalmat és stabilitást hoz a térségbe, hanem súlyos feszültségeket szít és rendkívül veszélyes helyzeteket állít elő" - jegyezte meg.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy ezért az EU Nyugat-Balkán-politikájában jelentős változásra van szükség, amellyel a közösség maga mögött hagyhatná ezt a "mélyen antidemokratikus gyakorlatot", és így végre nem a térségbeli vezetőkről, hanem velük beszélnének. "Az Európai Unió minden tagállamának és minden brüsszeli intézménynek tiszteletben kellene tartania a nyugat-balkáni emberek döntéseit. És világossá kell tenni azt, hogy minden egyes országnak megvan a joga arra, hogy saját maga döntsön a jövőjéről, a sorsáról és a vezetőiről is. És ezen döntések során semmilyen külső beavatkozásnak nincsen helye és nincsen létjogosultsága" - mondta.
"Mi tiszteletben tartjuk a boszniai Szerb Köztársaság polgárainak demokratikus akaratát. Ennek megfelelően dolgozunk együtt Milorad Dodik elnökkel és a boszniai Szerb Köztársaság vezetőivel" - tette hozzá. Illetve ismét hangsúlyozta, hogy a brüsszeli politika abszurddá vált a biztonsági kérdések tekintetében, hiszen míg Donald Trump amerikai elnök mindent elkövet azért, hogy visszatérjen a béke Európába, az európai politikusok akadályozni próbálják ezeket a törekvéseket. "Sajnos ugyanez az abszurditás érhető tetten Brüsszel és az Európai Unió Nyugat-Balkán-politikájában" - vélekedett.
A miniszter ezután aláhúzta, hogy Magyarország és a boszniai Szerb Köztársaság együttműködése igen komoly lehetőségeket tartogat. Arról is beszámolt, hogy három nagy infrastruktúra-fejlesztési program áll kidolgozás alatt, amelyekben magyar cégek részvételét készítik elő. Emellett kiemelte, hogy évente ötven diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken a boszniai Szerb Köztársaságból. Végül kitért arra is, hogy nemrég zárult le az a mezőgazdaság-fejlesztési program, amelynek keretében 1800 boszniai gazda kapott összesen 14 milliárd forintnyi támogatást, hogy ebből 54 magyar vállalattól több mint négyezer különböző mezőgazdasági eszközt vásároljanak.
"Kifejezetten win-win helyzet, mindketten profitálni tudunk az együttműködésből, ezért elkötelezettek vagyunk annak folytatása mellett" - fogalmazott. Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője által kiadott friss jelentéshez a tartalmi információkat az amerikai nagykövetségek szolgáltatták, ekként a Magyarországra vonatkozó, "hazugságot és álhíreket terjesztő" fejezeteket még David Pressman volt budapesti nagykövet diktálta. "Senki nem vitatja azt, hogy az Egyesült Államok kiváló közgazdászai rendszerezték az anyagot, de az a helyzet, hogy a jelentéshez a tartalmi információkat (...) David Pressman küldte Budapestről" - mondta.
Az egyes amerikai termékekre kivetett EU-s viszontvámokkal kapcsolatban pedig leszögezte, hogy erre az előterjesztésre Magyarország egyedüli tagállamként nemmel szavazott, ugyanis ez áremelkedéshez fog vezetni a kontinensen, ezért ehelyett inkább nagy erőkkel tárgyalni kellene az Egyesült Államokkal. "Ha az embernek belelőnek az egyik lábába, akkor nem az a jó megoldás, hogy ő saját maga meg belelő a másikba, hanem megpróbálja meggyógyítani azt a sebet, amit mások ejtettek rajta" - jelentette ki.