Vitályos Eszter szerint a kiállítás sokoldalúan, érzékenyen és emberien világítja meg az éhezés összetett kérdéskörét. A jelenséget többféle nézőpontból mutatja be, hogy mélyebb megértést nyújtson a mindnyájunkat érintő "időtlen témáról".
Az államtitkár emlékeztetett arra, idén 32 éve, hogy Horvátország és Magyarország felvette egymással a diplomáciai kapcsolatokat. Az elmúlt több mint 30 év alatt a kétoldalú kapcsolatok jelentős fejlődésen mentek keresztül és a magyar kormány jelenleg is támogatja, hogy minél több szakterületen mélyítse el a két ország kapcsolatát.
Vitályos Eszter szerint a kétoldalú együttműködés alapját a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok adják, de kiemelt jelentőségű a két ország együttműködése a kisebbségvédelem, a közös infrastruktúrafejlesztés, az energetika és a kulturális együttműködés terén. Erre példa a két múzeum együttműködésében megnyíló kiállítás is - mutatott rá.
Az államtitkár szerint mindezeken túl a két nemzet barátságát, a civil kapcsolatok erejét a mai napig meghatározza a több évszázados közös történelmi múlt és nyugati keresztény hagyományok erős jelenléte mindkét országban. Emellett a két ország az Európai Unióban és a NATO-ban is szövetséges, számos területen közös vagy hasonló álláspontot képvisel regionális vagy európai uniós szinten, mindkét ország elkötelezett támogatója a nyugat-balkáni EU-bővítésnek - mutatott rá.
Anja Jelavic, a horvát kulturális és médiaminisztérium nemzetközi kulturális együttműködési és európai ügyek igazgatóságának igazgatója szerint az éhezés témája napjainkban is aktuális, ezért is érdemes beszélni és mélyebben elgondolkodni róla. Emlékeztetett arra, hogy tavaly a két kulturális miniszter együttműködési megállapodást írt alá és annak keretében valósult meg ez a kiállítás is.
Mladen Andrlic, a Horvátország budapesti nagykövete szerint is a tárlat a kulturális miniszterek által egyeztetett kétoldalú kulturális együttműködési programon belüli sikeres együttműködésről tanúskodik, és magas színvonalon járul hozzá, valamint erősíti a két ország baráti, jószomszédi viszonyát.
A nagykövet szerint az éhség témaköre nemcsak a történelem része és nemcsak távoli földrészeken jelentkezik, hanem közvetlen környezetünkben is. Az éhség témája összeköti a múltat a jelennel és a jövővel, emiatt oktatási és egészségügyi vonatkozású tartalma is van.
Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója felidézte a zágrábi és a budapesti néprajzi múzeum együttműködésének hosszú múltra visszatekintő kapcsolatát, amelynek újabb állomása ez a kiállítás.
Zvjezdana Antos, a zágrábi Néprajzi Múzeum igazgatója elmondta: a vándorkiállítás Horvátország-szerte bemutatkozott és több díjat nyert.
Tanja Kockovic Zaborski, a zágrábi Néprajzi Múzeum kurátorának ismertetése szerint a múzeum és a Néprajzi és Folklór Intézet együttműködésében létrejött kiállítás az éhség jelenségének témájából néhányat mutat be, és az emberi természet és lakosság sötét oldala mellett a szolidaritásról, humanizmusról, reményről, az egymásért és a bolygóról való törődésről, a problémák közös felismeréséről és az ellenük való közös küzdelemről is beszél.
A tárlat az éhség témáját három oldalról közelíti meg. A kiállítás kiterjedtebb része az éhség elleni küzdelemhez kapcsolódik, a második rész az éhséget mint eszközt, a harmadik pedig az éhség és a test viszonyát mutatja be.
A zágrábi Néprajzi Múzeum vendégkiállítása magyar gyűjteményi tárgyakkal és történetekkel kiegészülve február 13-ig látogatható Budapesten.