A felszabaduló ingatlanok értékesítése az állami működés racionalizálását szolgálja, az ebből származó bevétel az államadósságot fogja csökkenteni. Jelenleg az MNV ingatlanprospektusában szereplő tételek közül az EAR felületén keresztül 9 ingatlan került meghirdetésre, amelyek közül 1 ingatlan esetében van folyamatban licitidőszak.

Minden hazug állítással szemben az MNV Zrt. a nyilvánosságot és a transzparenciát garantáló Elektronikus Aukciós Rendszeren (EAR) keresztül hirdeti meg az értékesítésre szánt ingatlanokat. Az EAR rendszer biztosítja, hogy az állami feladatellátáshoz már nem szükséges, kihasználatlan épületek értékesítése versenyeztetve, piaci alapon, mindenki számára hozzáférhető módon történjen. Tehát a hangulatkeltő, politikai célokat szolgáló hamis híresztelésekkel szemben sem „néhány napos kiírásról”, sem zárt körben lebonyolított eladásról nem beszélhetünk – minden értékesítés nyíltan, előre kommunikált módon történik. Az lesz a jövőbeni tulajdonos, aki a legtöbbet fizeti az ingatlanért.

Az értékesítésre szánt épületek jellemzően olyan, szerkezetileg és gépészetileg elavult ingatlanok, amelyek fenntartása rendkívül költséges, felújításuk pedig aránytalanul magas költséget jelentene az államnak. A korszerűtlen épületek kiváltásával az érintett kormányzati szervezetek energiahatékony, így olcsóbb fenntartású épületekbe kerülnek elhelyezésre, amelyek a speciális állami követelményeknek megfelelő technikai és biztonsági felszereltséggel rendelkeznek, beleértve a magas szintű IT- és adatbiztonsági rendszereket, titkos ügyiratok kezelésére alkalmas infrastruktúrát, valamint fenntartható üzemeltetési megoldásokat is. Az érintett ingatlanokból tehát az egyes állami szervezetek a 21. század kihívásainak megfelelő irodakomplexumokba költöznek, amely révén jellemzően belvárosi, kiemelt lokációban található állami ingatlanok szabadulnak fel.

A magyar kormány határozott célja, hogy a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás felelős, hatékony és átlátható legyen. A valótlan híresztelésekkel szemben az ingatlanértékesítések nem a vagyon felélését, hanem éppen az állami működés hatékonyságának növelését, az állam működési költségeinek csökkentését szolgálják – mindezt a nyilvánosság és a törvényesség teljes körű biztosítása mellett. Az értékesítésből származó bevétel az államadósságot fogja csökkenteni.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)