Átadták az OPUS TITÁSZ Zrt. Debrecen-gugyori nagyfeszültségű, 132 kilovoltos áramhálózati kapcsolóállomását Debrecen déli ipari övezetében csütörtökön.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter a rendezvényen az egyik legfontosabb törekvésnek nevezte, hogy eljusson az áram a fogyasztókhoz, amihez megfogalmazása szerint stabilitás, energiabiztonság kell. A tárcavezető elmondta: a beruházás a magyar kormány támogatásával, több mint 16,3 milliárd forintból valósult meg, és az országos villamosenergia-ellátó rendszer szerves részét képezi.
Lantos Csaba kiemelte: beruházások összehangolt sorozata teszi alkalmassá az áramhálózatot a növekvő igények kiszolgálására, jelentősen emelve az üzembiztonságot, és jól szolgálva egész térségek fejlődését.
"A kormány a magyar emberek érdekeinek és a gazdasági racionalitásnak megfelelően azon dolgozik, hogy csökkentse az importkitettségeket, a családok és vállalkozások igényeit minél nagyobb arányban az országhatáron belül kitermelt nyersanyagokkal, saját erőműveinkben előállított energiával szolgáljuk ki. A villamosenergia-ellátást pedig döntően az atomenergiára és a tiszta energiaforrásokra alapozzuk annak érdekében, hogy Magyarország energiaellátása hosszú távon biztonságos, megfizethető és fenntartható legyen" - mutatott rá a miniszter.
Lantos Csaba megemlítette a Tiszaújvárosban épülő két, kombinált ciklusú gázturbinás erőművet, illetve a mátrai erőmű felújítását a Mészáros Csoport közreműködésével.
Mészáros Lőrinc, a Mészáros Csoport tulajdonosa jelezte, hogy az elmúlt két évben az OPUS TITÁSZ mintegy 36 milliárd forint értékű fejlesztést valósított meg a térségben, elsősorban Debrecenben és Nyíregyházán. A beruházások eredményeként 400 megawattal növekedett a kapacitásuk, ami 45 százalékos szolgáltatási kapacitásbővülést jelent - fűzte hozzá megemlítve, hogy a most elkészült beruházással 235 MVA villamos teljesítmény áll rendelkezésre a debreceni déli ipari övezetben.
Ez "jelentős előrelépést jelent mind ipari, mind lakossági fogyasztóink számára, emellett a nagyfeszültségű állomás átadásával olyan energetikai kapacitásbővülést értünk el, amely teljes körűen és hosszútávon biztosítja az új gyárak létesítéséhez szükséges feltételeket, a térség, valamint az ország gazdasági fejlődését" - mondta Mészáros Lőrinc. Jelezte: az energiahálózat megerősítése elengedhetetlen feltétele annak, hogy fenntartható és kiszámítható módon tudjanak reagálni a jövő igényeire, legyen szó gazdasági növekedésről vagy a zöld átállásról.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere stratégiai jelentőségűnek nevezte az OPUS Csoport és a város közötti együttműködést, és méltatta azt az erős érdekszövetséget, amely a kormány, a szolgáltatók, a vállalatok és a debreceniek között kialakult. "Így együtt tudjuk Debrecent a magyar gazdaság hajtómotorjává, mindemellett egy élhető regionális központtá tenni" - hangoztatta.
A polgármester emlékeztetett rá, hogy az elmúlt tíz évben több mint 12 milliárd euró működő tőke érkezett Debrecenbe, és ezzel húszezret meghaladó új munkahely jött létre.
Torda Balázs, az OPUS TITÁSZ Zrt. vezérigazgatója elmondta: a Debrecen-gugyori kapcsolóállomást a megnövekedett ipari fogyasztói igények hívták életre. A beruházás 2023 nyarán kezdődött, tizenegy nagyfeszültségű kábelfogadó mezővel, két nagyfeszültségű távvezetéki mezővel, két nagyfeszültségű áthidalóági mezővel és két nagyfeszültségű sinbontó mezővel létesítették annak érdekében, hogy az OPUS TITÁSZ Zrt. az elvárt színvonalú villamosenergia-ellátást tudja biztosítani a gazdasági övezet vállalatainak.