Az Idősbarát Önkormányzat Díjra 2004 óta azok az önkormányzatok pályázhatnak, amelyek a törvényben előírt kötelező feladataiknál példamutatóan többet tesznek az idősekért.
A pályázati kiírás minden évben kiemel egy témát, amelyet a döntésnél hangsúlyosan figyelembe vesznek. 2020-ban kiemelt témaként a bírálók azt vizsgálták, hogy az önkormányzatok mennyire vonták be a kortárs önkénteseket az idős korosztály közösségi, kulturális részvételének ösztönzésébe, az idősek életminőségének javításába. Mérlegelték azokat a kezdeményezéseket, amelyeknél nyugdíjas korú önkéntesek különféle fizikai, mentális és lelki jóllétet fejlesztő-segítő programokkal segítették idős honfitársaikat, akár online formában. Az önkormányzatok arra törekedtek, hogy helyi szinten minél pontosabban felmérhessék az idősebb generáció igényeit, rendszeres kapcsolatteremtés útján tájékoztassák őket a veszélyhelyzetben meglévő, őket támogató programokról, segítő szolgáltatásokról.
A járványhelyzetre való tekintettel a díjátadást idén két részletben tartották. A családokért felelős miniszter parlamenti államtitkára, Zsigó Róbert az átadási ceremóniákon azt hangsúlyozta, hogy a 2020-ban immáron 17. alkalommal kiírt „Idősbarát Önkormányzat Díj” ez évben is igen népszerű volt, hiszen a kiírásra idén 70 érvényes pályázat érkezett, amelyek közül a Bíráló Bizottság 12 nyertest választott. Hozzátette: idén a megszokottnál is fontosabb volt, hogy fokozottan figyeljünk, vigyázzunk szüleinkre és nagyszüleinkre, közös erővel, sikerrel járuljunk hozzá ahhoz, hogy biztonságban élhessék mindennapjaikat. Egy mondást felidézve az államtitkár arra is emlékeztetett, hogy: „ahogy az időseinkről gondoskodunk, azzal gyermekeinknek szolgáltatunk példát tiszteletről, becsületről, állhatatosságról”. Zsigó Róbert beszédében arról is tájékoztatást adott, hogy a kezdetektől összességében 1156 pályázatból 122 győztes önkormányzatot tudtak az Idősbarát Önkormányzat Díjakkal elismerni.
Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára köszöntőjében azt emelte ki, hogy az önkormányzati vezetők e kérdéskörben akkor járnak el helyesen, ha úgy tudnak segíteni, élhetővé, vidámabbá tenni az idősebb generáció mindennapjait, hogy ez által minden érintettben tudatosodjon az az érték, amelyet idősebb embertársaink hoznak az életünkbe. Erre azért is szükség van – tette hozzá az államtitkár, mert a felgyorsuló élet, a gazdasági elvárások a családokat, családtagokat távolabbra taszítja egymástól. Az Idősbarát Önkormányzat Díj felhívása azokat a jó gyakorlatokat, helyi közösségeket segítő példákat tárja fel, amelyeket érdemes átvennie az emberekért tevékenykedő önkormányzatoknak – emlékeztetett az államtitkár.
A díjátadó ünnepségen Dr. Beneda Attila, a családokért felelős miniszter családpolitikáért felelős helyettes államtitkára is köszönetet mondott mindazok munkájáért, akik tevékenységükkel hozzájárultak ahhoz, hogy az idősek rendkívüli helyzetben is érezzék, hogy a körülöttük élőkre számíthatnak, kezüket a közösség nem engedi el.
A családokért felelős miniszter és a belügyminiszter a Bíráló Bizottság javaslatának megfontolását követően – az Idősbarát Önkormányzat Díjat az alábbi önkormányzatoknak ítélte oda:
Balatonföldvár, Balatonfűzfő, Bordány, Budafok-Tétény Budapest XXII. kerület, Debrecen, Dunakeszi, Gávavencsellő, Hajdúsámson, Jászapáti, Méhkerék, Mórahalom és Veszprém, amely Önkormányzatok polgármesterei és képviselői vették át a réztáblát és az oklevelet. Ez évtől a két miniszter döntése alapján az Idősbarát Önkormányzat Díjjal járó pénzjutalom is emelkedett, így idén a nyertes települések már egymillió ötszázezer forintos jutalom összeget kapnak.