A Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára köszöntőjében kiemelte, "nem olyan természetes", hogy egy kormány és az egyházak között támogató együttműködés van; "a világon szinte nincs is ilyen". 

Ha ezt fel merjük vállalni a következő évtizedekben is, nem kell szégyenkeznünk. "Európának most van mit" - jelentette ki, megjegyezve, hogy néhány hete újította meg a magyar kormány a baptista egyházzal korábban kötött megállapodást.

A politikus szólt arról, hogy a békéscsabaiaknak, bármely felekezethez és nemzetiséghez tartoznak is, fontos a keresztény hit. Ha nem akarjuk, hogy ennek vége legyen, támogatni kell az ilyen közösségeket - mondta.

Soltész Miklós emlékeztetett, 270 millió forintból a békéscsabai mellett jelenleg 16 másik városban is zajlik a baptista imaházak felújítása és egyéb szeretetszolgálati beruházások. Néhány hónap múlva elkészül Budapesten, a Benczúr utcában a baptista központ; az M7-es autópályának pedig "éke" a Baptista Szeretetszolgálat raktárépülete - közölte.

Aláhúzta, az elmúlt tíz év "aranykor" volt a baptisták számára, akik a köznevelésben-közoktatásban, valamint a szociális és karitatív tevékenységekben egyre nagyobb feladatokat vállalnak át az államtól.

Hozzátette, a jövőben a határon túli magyar közösségekkel való kapcsolatrendszer kialakításában vállalhatnak még szerepet a baptisták, valamint segíthetik azokat a román fiatalokat, akik elhagyják az ortodoxiát, de keresik az utat Jézushoz. 

Herczeg Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő köszöntőjében kiemelte, a kormány "kiemelt fontosságúnak tartja" az egyházi terek megújítását. Békéscsabán a baptista imaház megújulása mellett megújították a katolikus és az evangélikus nagytemplomot, és zajlik az evangélikus kistemplom korszerűsítése. "Jó az irány, ha a jóisten akarja, ez így is marad" - fogalmazott.

Hozzátette, a békési megyeszékhelyen a katolikus és evangélikus egyház mellett már a baptista is tart fenn általános iskolát.

Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármestere felidézte, hogy a városban 1895-ben alakult meg az első baptista gyülekezet. A jelenlegi imaház alapköveit 1974-ben tették le, 1975-re meg is épült. "Negyvenhat év után újabb mérföldkőhöz érkezett a gyülekezet" - utalt a mostani felújításra.

Kiss Péter, a Magyarországi Baptista Egyház operatív igazgatója úgy fogalmazott: "egy otthon újult meg", aminek Magyarország teljes baptista közössége, mind a háromszáz gyülekezet örül.

A 68 tagú békéscsabai baptista gyülekezet imaházának felújítása 2020 augusztusában kezdődött. Energetikai korszerűsítés zajlott, kicserélték a nyílászárókat, megújították a hűtés- és fűtésrendszert, a világítást, a bútorokat, felújították a hangosítást. Idén tavasszal hőszigetelték az épületet, megújult a tetőszerkezet, az ereszcsatornák és térkőburkolatot kapott az udvar. 

A felújításra mintegy 50 millió forintot fordítottak, a gyülekezet tagjai is összeadtak több milliót, sokan ingyen munkával vagy alapanyaggal járultak hozzá a beruházáshoz. A kormány 41 millió forint támogatást adott.

(MTI)