A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Magyar Levente arról számolt be az EU-s külkereskedelmi tanács ülését követően, hogy elsősorban az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámkérdések voltak napirenden, és a tagállamok képviselői arra biztatták az Európai Bizottságot, hogy minél ambiciózusabban álljon a terhek mérséklését szolgáló tárgyalásokhoz. "Magyarország volt az egyetlen, aki szóvá tette azt, hogy nem tartanánk itt, hogyha a bizottság időben felkészült volna, és megtette volna azokat a preventív, megelőző lépéseket az amerikaiakkal szemben, amelyek véleményünk szerint elháríthatták volna ezt a helyzetet" - tudatta.
Majd sérelmezte, hogy a brüsszeli testület az utóbbi hónapokban vagy években semmifajta kapcsolatot nem épített fel Donald Trump környezetével, és az újbóli hivatalba lépését követően is hónapok teltek el addig, amíg el nem kezdtek foglalkozni a kérdéssel. "Akkor kellett volna érdemi lépéseket tenni, és kialakítani egy bizalmi párbeszédet az amerikaiakkal, és nem az éles helyzetben próbálkozni, amikor már Amerikában kész tény volt és eldöntött kérdés volt, hogy a vámokat bevezetik" - fogalmazott. Kifejtette, hogy az amerikai fél már informálisan és formálisan is jelezte, hogy készen áll a tárgyalásokra az eddig bevezetett intézkedések felülvizsgálatáról.
"Kérdés, hogy az Európai Bizottságban lesz-e elég ambíció, lendület, agresszivitás ebben a helyzetben, ugyanis az amerikaiak kellő agresszivitással állnak a kérdéshez, úgyhogy magunkat is fel kell vérteznünk ezzel a hozzáállással, hogy a lehető legnagyobb eredményeket elérjük velük az egész európai gazdaság érdekében és azon belül a magyar gazdaság érdekében" - jelentette ki. Az államtitkár elmondta, hogy szó volt arról az EU-s mechanizmusról is, amelynek keretében a közösség tagállamaiba érkező, érzékenynek minősített befektetéseket vizsgálják, például a potenciálisan katonai felhasználású termékeket gyártó vállalatok esetében.
"Ez egy tagállami kompetencia, és a magyar elnökség a mostani lengyel elnökséget megelőzően sokat dolgozott azon, hogy a rendszert hogyan lehet gördülékenyebbé tenni, hogyan lehet finomítani. Most viszont az asztalon van egy olyan javaslat, amely főleg a parlamenthez kötődik, és amely arról szólna, hogy ezt a hatáskört jelentős részben, nem teljesen, de nagymértékben elvonnák a tagállamoktól, és központi brüsszeli kompetenciába helyeznék" - húzta alá. "Ez ellen felszólaltunk, de úgy látom, a lengyel elnökség is partner abban, hogy ezt megakadályozzák, úgyhogy itt egység van" - tette hozzá.
Illetve hangsúlyozta, hogy exportorientált gazdaságként Magyarország támogatja az EU által folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokat, hiszen hazánk abban érdekelt, hogy akadály nélkül, gördülékenyen lehessen kereskedni a világ minden tájával, természetesen figyelembe véve a magyar érzékenységeket, például az agrárium és néhány más szektor esetében. Magyar Levente újságírói kérdésre válaszolva elmondta, a kárpátaljai magyar közösség jogairól Ukrajnával e hétfőre tervezett egyeztetés lemondása kapcsán elmondta, hogy azért döntöttek így, mert úgy ítélték meg, hogy most, a kétoldalú kapcsolatokban kialakult helyzet nem teszi lehetővé, hogy a siker reményével tárgyalhassanak a kijevi vezetéssel. "De természetesen ezt a párbeszédet folytatni kell.
Magyarországnak és a kárpátaljai magyarságnak elementáris érdeke, hogy ez a kérdéskör megoldódjon, de legalábbis haladjon előre. Gyors megoldás nem lesz, de ha egy-egy kis lépést tudunk tenni a megoldás irányába, akkor az már jobb, mint amilyen helyzetben ma vagyunk. Hasonlóan a vámokhoz, a helyzet annyira rossz, hogy ennél csak jobb lehet" - jegyezte meg. "És azt gondolom, arra van esély, hogy egy-egy kisebb eredményt elérjünk. A tárgyalásokat folytatni fogjuk, amint a légkör megfelelő lesz (…) Most egyelőre - legalábbis a felszínen - úgy tűnik, hogy van egyfajta konszolidáció, de hát meglátjuk, hiszen a háttérben azért zajlanak az események" - fűzte hozzá.