A politikus a The Art of Cooperation (Az együttműködés művészete) című konferencián beszélt erről. Az európai területi együttműködésekről szóló háromnapos nemzetközi tanácskozás a magyar EU-elnökség partnerrendezvénye.

Navracsics Tibor hangsúlyozta: Európa olyan sürgető kihívásokkal néz szembe, mint az éghajlatváltozás és a demográfiai problémák.

"Ezekben az időkben az európai együttműködés kritikus fontosságú, a szolidaritás és a megértés mellett a fenntartható gazdasági növekedés előmozdítása szempontjából is" - fűzte hozzá.

Felidézte, két évtizeddel ezelőtt az EU bővítése a korábbinál nagyobb sokszínűséget eredményezett, és tovább gazdagította az európai közösséget. Hozzátette: napjainkban az unión belüli és kívüli határokon átnyúló partnerségek mutatják meg, mit érhetünk el együtt. "Ezek az együttműködések elősegítik a gazdasági, társadalmi és területi kohéziót – ezt az egyedülálló értéket Európának őriznie és védenie kell."

A miniszter szólt arról, hogy az EU egyes területein, különösen a határ menti régiókban az eddigi közös erőfeszítések ellenére továbbra is egyenlőtlenségek tapasztalhatók.

Kitért arra, hogy a régiók közötti együttműködés különösen fontos a leszakadó határ menti régiók számára, mert az ezekre a területekre jellemző elvándorlás ma is jelen van.

"Alapvető fontosságú, hogy méltányosan osszuk el a forrásokat, hogy minden régió, különösen a rászorulók, rendelkezzenek a fejlődéshez szükséges eszközökkel"

 

- szögezte le.

Navracsics Tibor "a korlátozott költségvetése ellenére" is kimagaslóan fontosnak nevezte az EU Interreget, hiszen annak segítségével Európa-szerte erősödik a regionális és városi együttműködés, illetve kiépülnek a határ menti területek közötti kapcsolatok.

"Magyarország már az EU-csatlakozás előtt aktívan részt vett határokon átnyúló kezdeményezésekben. A rendszerváltás után az ország a gazdasági szerkezetátalakítás támogatására hozzáférést nyert a PHARE-alapokhoz, ami a például az Ausztriával való partnerségünket is támogatta." Az EU-csatlakozás óta továbbra is "aktívan részt veszünk ezekben a partnerségekben" - közölte Navracsics Tibor.

Megjegyezte: az a tény, hogy Magyarország hét országgal határos, egyedülálló pozíciót biztosít számára a határon átnyúló együttműködésben. "Büszkék vagyunk arra, hogy az évek során különböző határon átnyúló programokat irányítottunk, többek között Szlovákiával, Romániával, Horvátországgal és Szerbiával. Az Interreg együttműködési programok felhasználási aránya átlagosan csaknem 95 százalékos, ami a partnerségek sikerét mutatja."

A miniszter beszélt arról, hogy Magyarország jelenleg három határon átnyúló és egy transznacionális Interreg programot irányít, és két közös titkárságnak ad otthont a szomszédai által vezetett programokhoz. Hozzáfűzte, hogy Magyarország elkötelezett a tagjelölt országok EU-csatlakozási felkészítésében.

"A Széchenyi Programiroda a közelmúltban teljesítette az Európai Bizottság közvetett irányítású finanszírozási megállapodásokra vonatkozó szigorú előírásait, ami lehetővé teszi, hogy a tagjelölt országok kapacitásépítési kezdeményezéseinek élére álljon"

 

- emelte ki Navracsics Tibor.

Emlékeztetett, a konferenciát felvezető szerdai napon két díjat is átadtak Budapesten, elismerve az európai nemzetek közötti, határokon átnyúló együttműködés és bizalomépítés érdekében tett tevékenységet. Az egyik a 2011-ben alapított Pálfi-díj, a másik pedig a Régiók Bizottságának EGTC-díja.

A The Art of Cooperation konferencián az Interreg program résztvevői, európai regionális fejlesztési szakértők, döntéshozók és kutatók vesznek részt. Az esemény a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Széchenyi Programiroda szervezésében valósul meg.

(MTI)