Hangsúlyozta, "éljünk bárhol is e világon, szabad magyarok akarunk lenni", hogy "ünnepeljük hazánkat, nyelvünket, kultúránkat, éltessük világhírű tudósainkat, olimpiai bajnokainkat, és újra és újra felfedezzük magunkban azt a tényt, hogy mi, magyarok jóval többet adtunk a világnak, mint amennyit kaptunk tőle".
Nagy János szerint ehhez nyújtanak teret az országban található múzeumok, melyek célja, hogy "abból az értékből, amit őseink megalkottak és összegyűjtöttek" minél többet bemutassanak, hogy ezen értékek ne "elzárt raktárakban porosodjanak", hanem láthassa és csodálhassa azokat a nagyközönség. Ezt a feladatot tölti be a csütörtökön felavatott látványtár és kiállításai is - tette hozzá.
Úgy fogalmazott, "nem volt helyes dolog", hogy az emberek eddig csak a töredékét láthatták annak a "roppant nagyságú és elképesztő értékű régészeti és néprajzi anyagnak", amellyel a sárospataki Rákóczi Múzeum rendelkezik.
Nagy János kijelentette, mindaz, amit a "magyar szabadság oroszlánjai" képviseltek, amiért a sárospataki várban és a református kollégium falai között tanultak és éltek, egyetlen mondatban összefoglalható: "Istennel a hazáért és a szabadságért".
Mint mondta, ez a mondat, amelyet II. Rákóczi Ferenc hímeztetett zászlajára, "történelmi küldetésünk összegzése" és egybefoglalja a magyarok múltját, jelenét és jövőjét.
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ főigazgatója köszöntőjében azt mondta, szerinte Kossuth Lajos azon szavai, hogy "mi nem csak szabadok, hanem szabad magyarok akarunk lenni", a magyarok mai "korparancsa" is.
Arról is beszélt, ha "történelmi valóságunkba lehorgonyozva próbáljuk elhelyezni szívkörünkbe Abaúj és Zemplén vármegyét, akkor bizony az a magyar világ egyik közepe". Azért lehet az, mert évszázadok óta szabad magyarok lakják, akik a magyar szabadságért küzdöttek - hangsúlyozta.
A most felavatott Rákóczi Látványtárban többek között egy 17-19. századi kőanyagokat bemutató kőtár és a bútorgyűjteményt bemutató iparművészeti tár található, emellett az intézmény otthont ad egy Zemplén és Sárospatak tárgyi örökségét bemutató néprajzi gyűjteménynek is. A múzeum textiltárában történeti és néprajzi textíliák láthatók, de egy öntöttvas- és egy Kossuth-gyűjteménynek is helyet ad a látványtár. Az állandó kiállítások mellett a látogatók augusztus 20-ig Sóstói András Sárospatakot bemutató fotóit is láthatják.