A magyar pénzügyminiszter kiemelte: a kormány célja, hogy Magyarország növelje regionális pénzügyi központi szerepét, amelyhez hazánk versenyképes üzleti környezete és elhelyezkedése megfelelő alapot ad.

Fotó: Pénzügyminisztérium

A közelmúlt kihívásai ellenére – a világjárvány, majd a szomszédságunkban zajló orosz-ukrán háború – a magyar-kínai kapcsolatok lendülete nem csökkent – jelentette ki Varga Mihály. Hozzátette: a Kínával folytatott együttműködésünk fejlődése töretlen maradt, amit a gyakori magas szintű találkozók és a gazdasági, kereskedelmi és kulturális téren megvalósuló sikeres projektek is mutatnak. A magyar pénzügyminiszter elmondta: 2022-ben Kína volt a legfontosabb Európán kívüli kereskedelmi partnerünk, a kétoldalú kereskedelem teljes volumene közel 6%-kal nőtt és meghaladta a rekordot jelentő 13 milliárd dollárt. Magyarország a kínai befektetők első számú célpontja Közép-Kelet Európában, a kínai befektetések összértéke elérte a 8 milliárd dollárt – jegyezte meg Varga Mihály.

Fotó: Pénzügyminisztérium

Magyarország és Kína pénzügyi kapcsolatairól szólva Varga Mihály kijelentette: az elmúlt években sikeres államkötvény-kibocsátásokat hajtottunk végre a kínai és hongkongi kötvénypiacokon. Ezek azt bizonyítják, hogy az ázsiai befektetők bíznak a magyar gazdaságban. Mint mondta: 2021-ben Magyarország a világon az első külföldi szuverén Zöld Pandakötvény kibocsátóként jelent meg a kínai kötvénypiacon, és 1 milliárd renminbi, azaz mintegy 50 milliárd forint értékű zöld államkötvényt bocsátott ki. A sikeres kibocsátásban a CCB is közreműködött – mutatott rá a tárcavezető.

Fotó: Pénzügyminisztérium

A China Construction Bank Corporation a világ második legnagyobb bankja, magyarországi működését 2022 júniusában kezdte meg. Az intézmény egyike Kína négy nagy állami kereskedelmi bankjának, szoros együttműködést tart fenn a kínai gazdaság stratégiai iparágainak vezető vállalataival. Tien Kuo-li, a CCB elnöke a magyarországi fióktelep április 19-i megnyitójára érkezett Budapestre.

(Pénzügyminisztérium)