Nacsa Lőrinc kiemelte: nemzetünk jelen kihívásaira jó válasz lehet, ha segítségül hívjuk a kultúránkat, hagyományainkat, az anyanyelvünket.
Amennyiben kultúránk legjavát segítségül hívjuk, ahhoz szükséges, hogy felkészült tanítók, felkészült tanárok legyenek jelen az anyaországban, a Kárpát-medencében és a diaszpórában is - mondta.
Meglátása szerint a diaszpórában magyar nyelvet és magyar kultúrát tanítók szerepét nem lehet túlértékelni. Hangsúlyozta: nemzetünk kultúrnemzet, így a magyarsághoz tartozás nem vérségi kapcsolatokon vagy beházasodásokon múlik, hanem kulturális hagyományaink vívmányaink és anyanyelvünk ismeretén.
A diaszpóra helyzete abban különlegesebb, hogy előfordul, hogy az anyanyelv ismerete kicsit háttérbe szorul, de megmarad a hovatartozás, az identitás érzése, amelyre építeni lehet és kell - mondta.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy nemzeti összetartozásunk mindenkit magába foglal, aki sors- és értékközösség vállal velünk, éljen bárhol a világban.
Elmondta: a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar képzése arra készíti fel a diaszpórában magyar nyelvet és kultúrát tanítókat, hogy korszerű tudással és eszközökkel közvetítsenek.
Kitért arra is, hogy az elmúlt időszakban sok eredményt ért el a nemzetpolitikai államtitkárság, mert már 260 hétvégi magyar iskolával van kapcsolatuk szerte a világban, segítik a diaszpóra fiataljait a hétvégi magyar iskolákon és a diaszpóra táborokon keresztül is, hogy eljussanak Magyarországra. Diaszpóra támogató programok indultak és megalakult a Diaszpóra Tanács.
Nacsa Lőrinc kiemelte, hogy a diaszpórában tanítók fontos munkát végeznek. Egyrészt rengeteget tesznek a fiatalok fejlődése érdekében, másrészt értékrendszert, világnézetet is átadnak, harmadrészt közösséget építenek.
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára köszöntőjében arról beszélt, hogy minden magyar felelős minden magyarért és amíg ezt minden generáció magáénak vallja, van remény, van jövője a magyarságnak.
Kiemelte, hogy a kormány számos programot indított útjára, amelyek közül kiemelten fontos a Diaszpóra Tanács szerepe és támogatása.
Sikeresek a fiatalokat érintő kezdeményezések, legyen szó a Diákok határok nélkül programról, vagy a 2021-ben a magyar gyökerekkel rendelkező hallgatók számára elindított diaszpóra felsőoktatási ösztöndíj programról. Utóbbi esetében jelentősen nőtt az érdeklődők száma, hiszen míg kezdetben 75, addig az idei tanévre már 164 volt a megítélt ösztöndíjak száma és jelenleg 244 fiatal tanul magyar egyetemeken a program részeként - mondta.
Hozzátette: fontos, hogy a diaszpórában élők tudják, hogy az anyaországra mindig számíthatnak, hazavárják őket, erről szól a Hazaváró program és minden támogatás, látogatás, beszélgetés.
Varga-Bajusz Veronika köszöntőjében felidézte Kapu Tibor űrhajós első űrbéli nyilatkozatát, amiben azt mondta, hogy 15 millió magyar ember emelt ma idáig. Úgy fogalmazott az államtitkár, hogy feladatunk és küldetésünk ennek a tudatnak az átadása, folyamatos őrzése és erősítése.
Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese elmondta, hogy az Apáczai karon megvalósuló képzésük több évtizedes hagyományokkal bír és töretlen népszerűségnek örvend. 2022 óta 74-en vették át a két féléves szakirányú továbbképzési szak elvégzéséről szóló oklevelet.
Idén húsz szakember vesz részt a szakirányú továbbképzésen, amelyre tíz országból köztük Ausztráliából, Ausztriából, Csehországból, az Egyesült Királyságból, Hollandiából, Kanadából, Litvániából, Németországból, Spanyolországból és Szerbiából érkeztek magyar nyelvet és kultúrát tanítók.
Hozzátette, hogy a program megvalósulását a Miniszterelnökség, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium is támogatja.