Az államtitkár beszédét a világjárvánnyal, a Magyarország közvetlen szomszédságában dúló háborúval, valamint a gazdasági és energiaválsággal való szembenézés szükségességével kezdte. Felhívta a figyelmet arra, mennyire fontos a gyors és rugalmas reagálás, illetve a szolidaritás és összefogás nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt.
Mindezen súlyos, előre nem látható események fényében nagy szükség van a megújult és megerősített kultúrpolitikára, hangsúlyozta beszédében Dr. Hoppál Péter. Magyarországon a pandémia alatt minden eddiginél jobban bebizonyosodott, hogy a kultúra hozzájárul az emberek mentális egészségéhez és segít a nehézségek leküzdésében. Hozzátette, hogy a kultúra a társadalmi mobilitás és befogadás elősegítésének eszköze is.
A kulturális javak elérhetőségével kapcsolatban a Magyar Kormány kultúrpolitikájának fontos eleme, hogy a kultúrát mindenki számára hozzáférhetővé tegyük, beleértve a vidéken élőket, a hátrányos helyzetű csoportokat és a külföldön élő magyar kisebbségeket is, emelte ki az államtitkár. Mivel a kulturális tartalmak digitalizációja felgyorsult a világjárvány során, a digitális hozzáférés elősegítése és az innováció támogatása nagyon fontos együttműködési területek.
Magyarország legnagyobb kulturális infrastruktúra-fejlesztéseiről is tájékoztatta a világkonferencia résztvevőit Dr. Hoppál Péter: az elmúlt 10 évben múzeumok, könyvtárak épültek és az ország büszke nemzetközi díjas épületeire is: a Magyar Zene Háza elnyerte a világ legjobb középülete, a Néprajzi Múzeum pedig az Európa legjobb középülete díjat.
Zárásképpen az államtitkár megerősítette, hogy teljes mértékben egyetért azzal, hogy egy integrált megközelítés segíthet a kultúrát egyetemes hozzáférésű közjóként újrapozícionálni, továbbá hogy a kulturális jogok az alapvető emberi jogok szerves részét képezik.


Az UNESCO MONDIACULT Világkonferenciát először 40 évvel ezelőtt, 1982-ben, szintén Mexikóvárosban rendezték. 2022-ben a tanácskozás négy tematikus szekcióban zajlik: 1) megújított és megerősített kulturális politikák; 2) kultúra a fenntartható fejlődésért; 3) örökség és kulturális sokszínűség válság idején; 4) a kreatív gazdaság jövője.
A megújított és megerősített kulturális politikák témakört tárgyaló panelben Magyarország mellett felszólaltak még Argentína, Belgium, Marokkó, Peru, Szenegál, Sri Lanka és Svédország magas rangú tisztségviselői is.
A kulturális világkonferencián 193 tagország vesz részt, 120 kulturális miniszter és megannyi szakpolitikus.
A résztvevők zárónyilatkozatot fogadnak el szeptember 30-án.
A világkonferencia hivatalos weboldala: https://www.unesco.org/en/mondiacult2022