A nemzeti parkok szerepe az elmúlt évtizedekben megváltozott, feladatuk messze túlmutat az élőhelyek és védett fajok megőrzésén, a környezeti nevelés mellett egyre nagyobb szerepet játszanak az aktív kikapcsolódásban és a magyarországi ökoturizmus legnagyobb letéteményeseivé váltak - mondta Rácz András, az Agárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára a Jókai-kertben található látogatóközpont átadási ünnepségén pénteken.
Az államtitkár ismertetése szerint az országban működő 750 turisztikai bemutatóközpont mintegy felét, 350-et valamelyik nemzeti parki igazgatóság működteti, a létesítmények évente 1,6 millió regisztrált látogatót fogadnak, környezeti nevelésben pedig évente 200 ezer gyerek vesz részt.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) által üzemeltetett, a pénteken átadottal együtt 34 ökoturisztikai bemutatóközpontok látogatottsága tíz év alatt megduplázódott, évente 200 ezer embert vonzanak.
A kert történelmére kitérve az államtitkár elmondta: a Svábhegyen fekvő területet Jókai Mór 1853-ban, Laborfalvi Róza ösztönzésére vásárolta meg, és hamar a korabeli társasági élet központjává vált. Az egykori bányagödör helyén az író egy édenkertet alakított ki szőlőbirtokkal, és kizárólag őshonos növényeket telepített, tudatosan elutasítva az akkoriban divatos angolpark-stílust.
Jókai tudományos munkája annyira elismert volt, hogy a korszak vezető szőlőnemesítője kérte tőle a "Jókai-szőlő" elnevezés használatának engedélyét. Egy kecskeméti szőlészeti gyűjteményben máig fennmaradt néhány eredeti tőke, ezek szaporításával 8-10 Jókai-szőlőtő díszíti most a kertet.
Selmeczi-Kovács Ádám, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója elmondta: a Jókai-kert átalakítása, a látogatóközpontnak helyet adó, műemléki védettségű Steindl-villa felújítása és új épületrésszel történő bővítése a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió és a kormány 586,74 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásával valósult meg.
Megjegyezte: a teljes uniós támogatás feléhez jutottak hozzá, így a projekt befejezéséhez mintegy 600 millió forintot saját forrást kellett biztosítani, ami minden más fejlesztést, beleértve a béremelést is, háttérbe szorított. Az eredeti kivitelezővel szerződést bontottak, és új közbeszerzési eljárást írtak ki.
Selmeczi-Kovács Ádám külön köszönetet mondott azoknak a partnereknek és munkatársaknak, akik segítettek a projekt megvalósításában.
A felújítást követően a megújult Steindl-villában az európai uniós jelentőséggel bíró, Natura 2000 hálózatba tartozó természetvédelmi területeket, valamint Magyarország madárvilágát bemutató természetismereti kiállítás, foglalkoztató- és előadóterem került kialakításra. A tárlat kialakításakor a tizenéves korosztály igényeit tartották szem előtt, könnyen befogadható formában - fogalmazott.
Kővári Anita ökoturisztikai referens az ünnepélyes szalagátvágást követően elmondta: komoly értékmentés valósult meg a projekttel, az évtizedek óta romos állapotú Steindl-villa helyreállítása során törekedtek az eredeti századfordulós stílus megtartására. Kulturális értékmentés is történt, a Madártani Intézettől megörökölt, tudománytörténeti értékkel bíró madárpreparátum-gyűjtemény méltó helyszínt kapott.
A Madárország kiállítás számos interaktív szemléltető anyaggal segíti a látogatókat Magyarország és a Kárpát-medence fészkelő madarainak megismerésében, mindezt digitális eszközök használata nélkül - fűzte hozzá.
A Svábhegyen lévő Jókai-kertet és az új látogatóközpontot a nagyközönség először a szombati családi napon tekintheti meg.