2024 januárjában először vette át magyar katona az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó művelete, az EUFOR Althea vezetői megbízatását; Sticz László vezérőrnagy 24 nemzet katonáinak, köztük az emelt létszámú magyar kontingensnek az irányítását látta el Bosznia-Hercegovinában.
A miniszter az EUFOR Althea művelet magyar parancsnoki évét lezáró és az EUFOR állományát visszafogadó ünnepségen kiemelte: az EUFOR Althea misszióban részt vevő katonák a magyar biztonsági érdekek szempontjából talán legfontosabb régióban, a Nyugat-Balkánon álltak helyt.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf felhívta a figyelmet arra: ebben a régióban több háború is kirobbant, ma is etnikai, vallási, gazdasági és politikai feszültségek terhelik a térséget, amelynek stabilitása kulcskérdés Magyarország számára.
Felidézte: a délszláv háború lezárása után a magyar katonák rögtön megjelentek a régióban, előbb a NATO-irányítás alatti IFOR, majd SFOR kötelékében, de a csaknem három évtizedes katonai szolgálaton túl szerepet vállaltak a régió stabilitásának biztosításában például humanitárius munkával, infrastruktúra-fejlesztéssel és árvízvédelemmel is.
A miniszter nagy büszkeségnek nevezte, hogy az elmúlt egy évben magyar parancsnoka volt a missziónak. Rámutatott arra: a magyar katonák és Sticz László parancsnok bebizonyította, hogy kiváló, magas színvonalú, teljes mértékben pártatlan, megbízható, kiszámítható, pontos, határozott szövetségese, partnere ennek a régiónak.
Ezen keresztül a magyar katonáknak nemzetközi megbecsültséget és elismerést szereztek - fűzte hozzá. Szalay-Bobrovniczky Kristóf szólt arról is, hogy a magyar szerepvállalás nem ér véget a régióban: májustól magyar főtiszt lesz az EUFOR Althea misszió törzsfőnöke, 2026 márciusától pedig a parancsnokhelyettesi pozíciót fogja betölteni magyar katona.
A miniszter megköszönte a katonák szolgálatát. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea művelet hazatérő parancsnoka arról beszélt, a Bosznia-Hercegovina vezetésétől és a nemzetközi közösségtől érkező visszajelzések azt igazolják, hogy feladataikat eredményesen teljesítették. Hozzátette: az állomány tudása legjavát adva járult hozzá a magyar parancsnokság sikeréhez.
Az ünnepségen Sticz László olyan zászlókat adott át Szalay-Bobrovniczky Kristófnak és Böröndi Gábor vezérezredesnek, a Honvéd Vezérkar főnökének, amelyek eddig a bosznia-hercegovinai Butmir táborában lobogtak.