Úgy fogalmazott: "professzionális, világszínvonalú munkát végeztek" mindazok, akik az elnökségi rendezvények szervezésében, lebonyolításában, logisztikájában, biztosításában, kommunikációjában részt vettek. A politikai és tartalmi eredmények kapcsán dicséret illeti őket - fűzte hozzá. Azt mondta, a résztvevők "megrázkódtatás és megerőltetés nélkül" voltak képesek végrehajtani az európai uniós elnökség feladatait, pedig olykor kicsúcsosodóan nagy munkaterhelés mellett kellett dolgozniuk.

Közölte: az elnökségi naptárban előzetesen szereplő 177 rendezvényhez képest végül 173 eseményt bonyolítottak le. Ehhez csatlakozott még 63 kapcsolódó rendezvény, így 6 hónap alatt összesen 240 rendezvényt bonyolítottak, köztük két nagy csúcstalálkozót.

Az Európai Politikai Közösség találkozóján 48 delegáció vett részt, vagyis "a fél világ itt volt", másnap pedig megtartották az Európai Unió Tanácsának informális csúcstalálkozóját, amely "megadta a keretet egy versenyképességi paktum elfogadásához és az érdemi munka elkezdéséhez" - mondta.

Kovács Zoltán beszámolt arról is, hogy az elnökségi programokkal összefüggésben jóval több mint húszezer beutazás történt Magyarországra, ami pozitív hatást gyakorolt a magyar gazdaságra, turisztikára.

Az államtitkár méltatta a rendőrök, a Terrorelhárítási Központ munkatársai, a katasztrófavédők és a mentők részvételét is. Megjegyezte: az elnökséggel kapcsolatos feladatokban 2600 járművel összesen 9 ezer fő vett részt a rendőrség állományából, akik 700 rendőri felvezetést hajtottak végre incidens, baleset nélkül.

Kovács Zoltán kitért arra is, hogy a magyar elnökséget fegyelmezett és feszes pénzügyi gazdálkodás jellemezte, így sikerült a 37,2 milliárd forintos kereten belül maradniuk.

Megjegyezte továbbá, hogy az elnökségi honlapon 253 cikk jelent meg, az X – korábbi nevén Twitter – platformon pedig csaknem 500 poszt, vagyis "nem mindennapi feladatot hajtottak végre" kommunikációs szempontból.

Kovács Zoltán közölte azt is: február végére, márciusra elkészülnek egy minden részletre kiterjedő jelentéssel, amely az uniós magyar elnökség politikai eredményeit, valamint a lebonyolítás, a logisztika és a pénzügyek minden elemét nyilvánosság elé tárja.

Kovács Zoltán kérdésre válaszolva elmondta, hogy a brüsszeli kormányzati negyedben megvásárolt Magyar Ház felújítása időben egybeesett ugyan az elnökséggel, de nem azzal összefüggésben történt. A magas szintű eseményeknek otthont adó épület politikai reprezentációra, Magyarország jelenlétének "méltó, fajsúlyos megjelenítésére szolgál" – mondta.

(kormany.hu)