Nagy István hangsúlyozta: az Agrárminisztérium feladata, hogy országosan megoldott legyen a termelőknél keletkező mezőgazdaságifólia-hulladék gyűjtése, és rendelkezésre álljanak az ehhez szükséges technikai feltételek. A magyar licencként Magyarországon és az EU számos országában már bejegyzett Csatári-féle szabadalom megkönnyíti ezt - emelte ki.A Csatári Plast Kft. környezetkímélő innovációja képes a hőre keményedő műanyag másodnyersanyagot hőre lágyuló, elsősorban fólia típusú anyaggal elegyíteni, és abból piacképes terméket előállítani.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A műszaki megoldás erősségét jelenti, hogy a zárt rendszerből nem jut a szabadba környezetre káros anyag, nem igényel mosást, elhanyagolható a helyigénye, mérsékelt az energiaszükséglete, egyszerű a technológia telepítése, valamint könnyen kezelhető, és mindemellett alacsony a logisztikai költsége is. Az agrárminiszter hangsúlyozta: a technológia mindenben megfelel a magyar agrárium jövőbeni irányait is meghatározó körforgásos gazdaság szempontjainak, követelményeinek. Az Agrárminisztérium célja, hogy - a vidék gazdaságát erősítve - minél kisebb költséggel és környezeti terheléssel minél egészségesebb, jobb minőségű, piacképesebb árut állíthassanak elő a magyar mezőgazdasági termelők, élelmiszergyártók, minél nagyobb jövedelmezőség mellett - emelte ki Nagy István.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Hozzátette: ez csak a kutatás-fejlesztés eredményeinek nagyobb arányú alkalmazásával és a mezőgazdasági termelés gyakorlatába átültetésével lehetséges. Nagy István kitért a Környezetbarát termék minősítő rendszerre is, melynek célja, hogy a környezeti szempontból kedvezőbb termékek bevezetésére sarkallja a gyártókat, a forgalmazókat, valamint a hiteles tájékoztatással környezettudatos vásárlásra ösztönözze fogyasztókat. A védjegy használatát lehetővé tévő feltételrendszer ma már az újrahasznosított műanyagtermékek körére is kiterjed, és ebben a termékkörben a Csatári-Plast Kft nyújtotta be az első pályázatot.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Csatári László, a Csatári Plast Kft. ügyvezetője elmondta: az anyagvizsgálati labort mintegy 250 millió forint saját forrásból alakították ki. A gyártóberendezések és a technológia csaknem tíz év saját fejlesztése - tette hozzá.     A Csatári Plast Kft. a nyilvános aadatok szerint az elmúlt két évben egyaránt 3,4 milliárd forint feletti árbevételt ért el, adózás előtti eredménye 2018-ban 320 millió forint volt, 2019-ben pedig megközelítette a 474 millió forintot.

(MTI)