Fotó: Papp Szabolcs

A kormány döntése alapján július elsejétől az év végéig a Széchenyi kártya programban felvett hitelek a futamidő alatt fix kamatozásúak, és maximum 3,5 százalék kamattal érhetők el.
    Nagy Márton kiemelte, Magyarországon a lakossági és a vállalati hitelpiac is kétszámjegyű növekedési dinamikát mutat, és megfelelően támogatja a gazdaságot. Hozzátette, a hitelek nagy része államilag támogatott konstrukció, és példaként említette a vállalkozásoknak szóló Széchenyi kártya programot, amelyhez az állam kamattámogatást és hitelgaranciát ad, valamint a lakosságnak szóló családi otthonteremtési kedvezmény (csok) és a babaváró konstrukciókat.
    Kormányzati támogatás nélkül az infláció és a kamatok emelkedése miatt hitelszűke lehetne, a kkv-k-nak pedig kétszemjegyű kamatozású hitellel kellene számolniuk, amelyet vélhetően nem vennének fel - hívta fel a figyelmet a gazdaságfejlesztési miniszter.
    Kijelentette, a hitel nélküli növekedés káros, ezzel szemben a hitelalapú gazdasági növekedés előnyös, mivel minden 1 százalékos hitelállomány bővülés esetén 0,2-0,4 százalékpontos GDP-növekedést lehet elérni, ezért a kormány érdekelt a hitelpiacok segítésében.
    Hangsúlyozta azt is, a háborús helyzet, az emiatt megnövekedett költségek ellenére a kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a hitelpiac ne sérüljön, a kétszámjegyű hitelbővülés megmaradjon, és továbbra is legyen gazdasági növekedés.
    

(Gazdaságfejlesztési miniszter / MTI)