Elsősorban a lakosság számára biztosítja analóg fotók digitalizálását és közzétételét Magyarország privát történelmi forrásainak feltárása érdekében a Kézai Simon-program, amelynek működését, céljait, generációkat összekapcsoló és közösségformáló szerepét online szakmai napon mutatták be csütörtökön.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára a fórumon elmondta: a 2020-ban indult program fő célja, hogy a fotókon látható családi emlékeket és a hozzájuk kapcsolódó történeteket biztonságos formában megőrizze a következő generációk számára.
Hozzátette: a program lehetővé teszi a digitális családtörténeti albumok kialakítását, a képgyűjtemény pedig családfakutatásra, rokonok megkeresésére is alkalmas. A program elősegíti a kutatások támogatását is, hiszen a magyar nyelvi és történelmi értékkel bíró, magántulajdonban lévő emlékek, fotók gyűjteménye a kutatók számára is releváns archívummá válhat.
Navracsics Tibor kormánybiztos elmondta, hogy a Veszprém-Balaton 2023 - Európa Kulturális Fővárosa programra való felkészülést igyekeznek közösségépítésre felhasználni Veszprém-Bakony-Balaton térségében, s ebből a szempontból kiemelt jelentőségű Balatonalmádi, Veszprém és Balatonfüred, ahol a családtörténetek, közösségek ezer szálon fűződnek össze.
A Kézai Simon Programhoz kapcsolódva elsősorban a közgyűjtemények fotóarchívumait kezdték digitalizálni, majd a családi archívumok megnyitását is kérték. Így nemcsak a térség gazdagodik, hanem az országos archívum felépüléséhez is hasznos segítséget tudnak nyújtani - tette hozzá.
Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium digitalizációért felelős helyettes államtitkára elmondta: az ITM a Digitális Jólét Program segítségével azért hozta létre a Kézai-programot, hogy történelmi örökségünket, személyes múltunkat biztonságban őrizhessük meg. A program küldetése olyan országos mozgalom létrehozása, amelynek célja védett és biztonságos digitális környezetben megőrizni a régi, analóg technológiával készült emlékeket. A program mindenkinek lehetőséget ad dokumentumok, fotók digitalizálására és tárolására egy egyszerű regisztrációval.
Szentgyörgyvölgyi Péter V. kerületi polgármester azt hangsúlyozta, hogy az idősebb kerületi lakosok a Balassi Bálint utcai idősek klubjában kaphatnak segítséget fotóik válogatásához és a digitalizációhoz, mozgószkennerrel az idősek saját otthonában is tudnak segíteni.
Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője kiemelte: az olyan képek történetei, amelyeknek a helyszíne, háttere, a rajta látható személyek esetleg ismeretlenek, talán a mesterséges intelligencia segítségével megfejthetők lesznek. Ehhez azonban az szükséges, hogy minél többen igénybe vegyék ezt a programot - hangsúlyozta.