Gulyás Gergely azt mondta: bíznak abban, hogy a világgazdasági és a világpolitikai helyzet változása, elsősorban a béke megteremtése a gazdasági növekedésben is jól látható lesz, ezért a jelenlegi költségvetési tervezet egy óvatos tervezés eredménye, de így is lehetőséget ad mindenkinek arra, hogy "egyet előre léphessen". A miniszter a legfontosabbnak annak a környezetnek a megértését nevezte, amelyben a jövő évi költségvetést születik. Úgy fogalmazott: "nehéz évek vannak mögöttünk, Covid és háború", és ugyan még mindig tart a háború, de egy olyan költségvetést fognak benyújtani az Országgyűlés elé, amely a békére épít, amely joggal tekinthető békeköltségvetésnek.
Közölte: a 2026-os költségvetés legnagyobb kedvezményezettjei a gyermeket nevelő családok, így a már bejelentett családtámogatási intézkedések forrása is része a büdzsének. Azt mondta: a gyermekek után járó adókedvezményt két lépésben megduplázzák, a háromgyermekes édesanyák október 1-jétől teljes egészében, a kétgyermekes édesanyák pedig 40 éves korig jövő január 1-jétől teljes személyijövedelemadó-mentességet élveznek. Hozzátette: jövőre is fenntartják a rezsicsökkentést és a 13. havi nyugdíjat, 13 százalékkal nő a minimálbér, és biztosítják a korábbi ígéreteknek megfelelően a hathavi fegyverpénz kifizetését az egyenruhásoknak. Kitért arra: folytatják a béremeléseket is, ennek megfelelő céltartalékot képeztek a költségvetésben. Mindeközben csökkentik a hiányt, az államadósságot és az inflációt, de számtalan olyan fontos részlet is van a költségvetésben, az adótörvényekben, amellyel egyszerűsödik az adórendszer - jelezte.


Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a héten megkezdődött az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás. Minden magyar választópolgár, aki Magyarországon állandó lakcímmel rendelkezik, meg fogja kapni azt a levelet, amelyben benne van a szavazócédula Ukrajna európai uniós csatlakozásáról - tette hozzá. A miniszter azt mondta, az Európai Unióban meg akarják akadályozni, hogy erről a kérdésről a nép dönthessen. Hozzáfűzte, más államokért nem tudnak felelősséget vállalni, csak Magyarországért: itt a választópolgárok véleménye a döntő és meghatározó. Gulyás Gergely arra biztatott mindenkit, hogy ebben a kulcsfontosságú kérdésben, amely alapvetően határozza meg az Európai Unió és benne Magyarország jövőjét, nyilvánítson véleményt. Közölte, ő már szavazott, mégpedig nemmel, de aki igennel akar szavazni, annak is van lehetősége erre. A legfontosabb, hogy sokan vegyenek részt a véleménynyilvánító szavazáson - hangsúlyozta. Gulyás Gergely kérdésre hangsúlyozta: a kormánynak világos álláspontja van Ukrajna csatlakozásának ügyében, az a jó, ha erről az emberek mondhatnak véleményt, és a kormány ezt magára kötelezőnek tekinti. A kormány véleménye az, hogy a jelenlegi formában Ukrajna csatlakozása az EU számára is sok hátránnyal járna, Magyarországnak pedig tragikus lenne - jelentette ki.
Túl azon, hogy a Tisza Párt meghamisított egy kilenc évvel ezelőtti felvételt, hiszen azt a mondatát a miniszterelnöknek szándékosan kivágták, hogy Ukrajna unióhoz csatlakozása nincs napirenden, és azon, hogy Ukrajna nem tehet arról, hogy orosz támadás áldozata lett, egy ilyen gyorsított eljárás "elfogadhatatlan és vállalhatatlan". Senkiben fel sem merül, hogy Ukrajna az uniós csatlakozáshoz szükséges feltételeket objektív módon a következő évtizedben teljesíteni tudná - tette hozzá. Gulyás Gergely nyílt hazugságnak nevezte, hogy a kormányfő még ellenzéki pártvezetőként azért lobbizott volna, hogy Magyarország ne kapja meg a neki jogosan járó uniós forrásokat.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter emlékeztetett: 2010 óta sok kórházfejlesztés, modernizáció, eszközbeszerzés történt, a rendszerváltozástól eltelt éveket nézve ez az időszak biztosan az élen áll. A kormány azonban szeretne még több kórházat felújítani, és fog is, mert az uniós pénzek járnak Magyarországnak, de érkezhetnének még gyorsabban is. A héten az egészségügyi államtitkár azokat a kórházakat mutatta be, ahol a tervek megvannak, de azért kell még a fejlesztés megindulására várni, mert magyar képviselők, akik mintegy hétmillió forintot keresnek havonta Brüsszelben, azon dolgoznak, hogy ne legyenek felújítva ezek a kórházak. A Tisza-Brüsszel-paktum lényege, hogy a Tisza Párt mindent megtesz azért, hogy Magyarországtól a megítélt forrásokat is elvegyék, és újakat pedig ne ítéljenek meg. Brüsszel cserébe segít a Tisza Pártnak hatalomra kerülni, már csak azért is, mert utána egy fogható politikai erő lesz hatalmon Magyarországon, amely az ukrán csatlakozástól a migráción át mindent megszavaz.
Gulyás Gergely kitért arra, hogy számtalan jó, és a kormány által támogatott fővárosi uniós projekt van, ami haladhatna gyorsabban is, de most olyan ütemben halad, ahogy hozzájutunk az uniós forrásokhoz. Közölte: 21 milliárd euróból valamivel több mint 13 áll rendelkezésre a kohéziós forrásoknál, a helyreállítási alapból pedig az előleghez jutottunk hozzá eddig. A Tisza Párt európai parlamenti (EP-) képviselőjének, Kollár Kingának a nyilatkozatával kapcsolatban Gulyás Gergely azt mondta, senkinek nem lehet kétsége afelől, hogy a Tisza Párt Brüsszelben Magyarország érdekeivel, a magyar kormánnyal és az az ország alapvető érdekeivel szemben dolgozik. A további következtetéseket a választópolgároknak kell levonni - közölte.