Rétvári Bence közölte, az egy héttel ezelőttihez képest a tetőzéskor a vízállás a Szigetközben, a Dunakanyarban és Budapesten is 6-6,5 méterrel lesz magasabb, a vízhozam ötször nagyobb lesz, és 400 százalékkal megnövelt vízmennyiség halad majd végig a folyón.

Ugyanakkor 2013 óta jelentős árvízvédelmi fejlesztések valósultak meg 150 milliárd forint értékben: árvízvédelmi védvonalak fejlesztése, műtárgyak rekonstrukciója, új létesítmények és záportározók építése, valamint mederrendezési beavatkozásokat is végeztek azóta.

Az államtitkár felidézte, hogy a szomszédos országokban az árvíz miatt emberek haltak meg és a közlekedést is sok helyen lehetetlenné vált. Magyarország azonban koordináltan veszi fel a küzdelmet, és védi meg a magyar emberek életét, biztonságát, vagyontárgyait, 2013 óta ugyanis jelentős árvízvédelmi fejlesztések valósultak meg 150 milliárd forint értékben, úgy mint árvízvédelmi védvonalak fejlesztése, műtárgyak rekonstrukciója, új létesítmények és záportározók építése, valamint mederrendezési beavatkozásokat is végeztek azóta – számolt be róla az államtitkár. Kiemelte a Duna-projektet, amely 152 település 500 lakosát érintette, 120 kilométer hosszú védvonalon történt töltésfejlesztés, -erősítés, szivárgásvédelem 28 milliárd forint értékben, valamint a Mosoni-Duna torkolati szakaszának vízszint-rehabilitációját 30 milliárd forintot értékben. Utóbbi műtárgy árvízkapuként, komplex védelmi rendszerként szolgál - fűzte hozzá. További 14 milliárd forint értékben további nagy műtárgyak fejlesztését végezték el Kassánál, Dunakilitinél, Nicknél és Bajánál - ismertette az államtitkár, hangsúlyozva, hogy további 100 milliárd forint értékben pedig még zajlanak a fejlesztések.

Fotó: MTI

De jelenleg is megfeszített munkára van szükség a gáton, ugyanakkor nem rövidtávú védekezésre kell felkészülni, nem csak a tetőzéssel kell számolni, mivel sok probléma merülhet fel utána, a levonuló szakaszban is - hívta fel a figyelmet Rétvári Bence, példaként említve a gátszakadást. Az államtitkár elmondta, hogy jelenleg 390 kilométeren, 35 település estében folyik védekezés, amelyet elsősorban a polgármesterek szerveznek a katasztrófavédelem és a vízügy támogatásával.

A jelenlegi árhullám 30-50 centiméterrel alacsonyabb vízállás mellett halad le a Dunán, mint a 2013-as árvíz idején - jelentette ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője. Láng István közlése szerint valamennyi érintett önkormányzatnál megkezdődött a védművek kiépítése, azok 20-50 százalékos készültségben vannak, ezért sikeresen befejeződik a megvalósításuk, amikorra a tetőző vízszintek kialakulnak. Az 1500 kilométeres állami védvonalra további 298 munkatársukat vezényelték át. Az állami védekezéshez 2 millió homokzsákot csoportosítottak át, illetve több mint 1 millió homokzsákot biztosítottak az önkormányzatok számára - tette hozzá.

(kormany.hu)