Gulyás Gergely közölte: március 15-e "egy, az azonnali sikerrel együtt járó forradalom volt". Néhány hónapig úgy tűnt, hogy lesz béke, szabadság és egyetértés, hiszen a többi között felállt az első felelős kormány, megválasztották az új Országgyűlést, és az április törvények feleltek a márciusi követelésekre.

Amikor azonban "a hazát megtámadták és harcolni kellett a szabadságért, akkor Magyarország a sarkára állt" - hangsúlyozta.

A miniszter közölte: a magyar szabadságharcok története megmutatta, hogy a nehéz helyzetekben a magyar nemzet és Magyarország "nagyon tud küzdeni".

Kiemelte, a magyarok tudtak küzdeni fegyverrel a kézben, és "azután is, amikor már úgy látszott, hogy mindennek vége".

Megjegyezte, a magyar emberek a világosi fegyverletétel után is kitartottak, passzív ellenállással folytatódott a küzdelem, amely elvezetett a kiegyezéshez.

"Ha nem is sikerült akkor elérni, hogy mi döntsünk az ország sorsáról, azt a kiegyezéssel elértük, hogy Magyarországról legalább a magyarok nélkül ne lehessen dönteni" - hangoztatta.

Gulyás Gergely úgy fogalmazott, a magyar nemzeti ünnepek és megemlékezések kijelölik, "kik azok az előttünk járók, akiktől tanulnunk érdemes az életet". Ők olyan emberek, akik naggyá tették Magyarországot, elhozták a szabadságot és a nemzeti függetlenséget.

Hangsúlyozta, a megemlékezés az 1848-as eseményekről "a haza és a szabadság szeretetének kifejezése".

Bánné Gál Boglárka, a vármegyei közgyűlés elnöke köszöntőjében arról beszélt, a magyarok azért hordanak kokárdát a mellükön március 15-én, mert voltak bátrak, akik "a nemzetért és a szabad jövőért folytatott" harcban életüket adták; a hősök előtt tisztelgünk.

Úgy fogalmazott, "a szabadságharc a kegyetlen út, amely végül a magyar szabadság ígéretéhez vezetett".

Az ünnepségen átadták az ez évi Lévay József-díjat Kis Józsefnek, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltár igazgatójának. Az elismerést olyan, a vármegyéhez kötődő személyiségeknek ítélik oda, akik magas színvonalú tevékenységet végeztek a közösség érdekében a közigazgatás, a közélet, a hatóságok munkája, működése vagy a közszolgálat területén.

(MTI)