DEMJÁN SÁNDOR PROGRAM
Az új gazdaságpolitikában előirányzott gazdasági növekedéshez magasabb teljesítményre van szükség. A nagyobb méret nagyobb hatékonysággal is jár, így a vállalkozók magasabb béreket tudnak fizetni a munkatársaiknak. Ezért is van kiemelt jelentősége a hazai kkv-k és a munkavállalók számára is a százmilliárdos nagyságrendű támogatásoknak. A Demján Sándor Programon keresztül minden vállalkozás egy nagyságrenddel feljebb léphet.
Hogyan támogatják a vállalkozások méretnövekedését?
A cégek beruházásait és versenyképességét egy külön rájuk szabott, nagy méretű tőkeprogrammal támogatjuk, ez a 100 milliárd forintnyi forrás elősegíti a vállalkozások méretnövelését és hitelfelvételi esélyeit. A hazai KKV-k kapacitásbővítésének, digitalizációs fejlesztéseinek, energiahatékonysági, valamint vállalkozásfejlesztéshez kapcsolódó beruházásainak támogatása érdekében a Demján Sándor Tőkeprogram keretében a gyors növekedést tervező vállalkozások mindössze évi 5 százalékos kamaton juthatnak 6 éves időtartamra 100-200 millió forintos fejlesztési forráshoz. A programra az előzetes regisztráció december 4-én elindult az MKIK oldalán, és 2025. február közepétől indul a hivatalos jelentkezés is a forrásokra.
Mi az 1+1 program lényege?
Elérhetővé válik egy, a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program is, amely 50 milliárd forintos kerettel, vissza nem térítendő támogatás formájában lesz elérhető, a támogatás intenzitása pedig 50%. A kkv-k modern eszközökhöz, fejlettebb technológiákhoz juthatnak hozzá. Támogatást lehet igényelni immateriális javak beszerzésére, kis- és nagy haszongépjárművek vásárlására, megújuló energia alkalmazására, és tanácsadási szolgáltatások igénybevételére. A cégek 5-200 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak fejlesztéseikhez és eszközbeszerzéseikhez. Az átlagos támogatási összeg 100 millió forintra becsülhető, összességében mintegy 500-600 vállalkozás fog támogatásban részesülni, ezáltal a kormány legalább 100 milliárd forintnyi beruházás megvalósulásához járulhat hozzá. A programra az előzetes regisztráció december 6-tól már elindult.
Mit takar a digitalizációs támogatás?
Fontos lehetőséget jelent a digitalizációs csomag, amelynek lényege, hogy minden vállalkozásnak legyen mielőbb saját honlapja. A program a hazai mikro- és kisvállalkozások digitális átállását segíti, erősíti online jelenlétüket, és növeli e-kereskedelmi aktivitásukat. A vállalkozások 2 éves időtartamra legalább 400 ezer, legfeljebb 1,5 millió forint értékben kaphatnak támogatást. A vállalkozások a támogatást többek között weboldal kialakítására, a weboldal tárhelyének biztosítására, tartalomfejlesztésre, webshop létrehozására vagy kibervédelemre fordíthatják. A kormány a program megvalósítására 10 milliárd forintos keretösszeget biztosít. A pályázatra előregisztrálni már 2024. december 11. óta lehet, míg az utalványok kibocsátása 2025. február 3-tól kezdődik.
Mi szolgál exportélénkítésre?
Az új, exportélénkítő hitelprogram 350 milliárd forintos kerettel a külföldi piacokra jutást teheti könnyebbé a vállalkozások számára. A KKV-k exportjának élénkítése érdekében az EXIM újraindítja korábbi nagy sikerű termékeit, amelyeket exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetnek beruházási, zöld beruházási és lízingcélokra. A hitelprogram két termékből áll: az EXIM Jövő Exportőrei Beruházási és Zöld Beruházási Hitel (JEA), és az EXIM Exportélénkítő Beruházási Hitel és Lízing (EXA). Az EXIM Jövő Exportőrei Beruházási és Zöld Beruházási Hitel (JEA) a vállalkozások nemzetközi versenyképességét elősegítő kamattámogatott hitel, mely belföldi beruházások, és kiemelten kedvező kamatozással a zöld beruházások finanszírozását segíti elő. Az EXIM Exportélénkítő Beruházási Hitel és Lízing (EXA) piaci kamatozású beruházási hitel és lízingfinanszírozás exportőrök és azok beszállítói számára EU referencia kamatláb (alapkamatláb + felár) mellett. A program bejelentése december 11-én történt meg, a program igénylésére január 6-tól van lehetőség.
Hogyan támogatják a magyar cégek külföldi beruházásait?
A kkv-k kifektetéseit, vagyis a külföldi beruházásokat egy külön tőkeprogram erősítheti a Nemzeti Tőkeholdingon keresztül, illetve egy hitelprogram az EXIM bevonásával, melyek 50 milliárd forint keretösszeggel segítik a jelen és a jövő nemzeti bajnokait. A program bejelentése december 11-én történt meg, igénylésére január 6-tól van lehetőség. A támogatható tevékenységek körébe tartoznak külpiaci beruházások, cégalapítások, cégfelvásárlások (kifektetés), melyek új piacok szerzésével, terjeszkedéssel segítik a vállalkozások versenyképességének növelését, a cégek növekedési pályára állását, a bevételi források és kockázatok diverzifikációját. A minimum 2 milliárd forint összegű hitel többségi tulajdon megszerzése céljából cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre vehető igénybe európai országokban. A hitel piaci árazású, fix kamatozású, maximum 10 év futamidejű.
Cégenként 1-25 millió dolláros fejlesztési tőkére lehet pályázni, elvárás, hogy a kifektetési költségek minimum 30 százalékát önerőként biztosítsa a vállalkozás. A tőkebefektetés elvárt hozama az adott iparágra jellemző megtérülés minimális szintje.
Hasznosulnak-e uniós programok a Demján Sándor Programban?
A vállalkozásfejlesztési uniós programok felgyorsítása érdekében 0%-os kamatozású hitelt biztosítunk, a már futó, és a jövőben elindításra kerülő KKV-szektort érintő uniós programok tekintetében. Ezáltal 650 milliárd forint összértékben uniós programokat is hasznosítunk a vállalkozások fejlesztésére, az uniós forrásokat gyorsabban juttatva el a pályázókhoz.
Az érintett EU-s programok közül kiemelkedő a GINOP Plusz- 1.4.4-24 KKV Technológia Plusz Budapest Hitelprogram, mely szeptember 27-én meghirdetésre került, a kérelmek október 28-tól nyújthatók be. A hitel a Budapesten megvalósítandó projektekhez érhető el, melynek keretében mintegy 1700-1800 vállalkozás számára nyílik lehetőség legalább 5 millió forint, legfeljebb 50 millió forint közötti hitelösszeg igénylésére.
A GINOP Plusz- 1.4.3-24 KKV Technológia Plusz Hitelprogram keretében legalább 5 millió forint, legfeljebb 100 millió forint közötti hitelösszeget igényelhetnek vállalkozások a kevésbé fejlett régiókban megvalósítandó projektekhez, tehát Budapest kivételével az ország egész területén felhasználható. A hitelprogram 2024 áprilisa óta fut, és jelenleg is benyújthatók a támogatási kérelmek.
A GINOP Plusz-1.4.5-24 – KKV Egyműveletes Kombinált Hitelprogram keretében olyan növekedő vagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások részesülhetnek hitelben, amelyek versenyelőnyt tudnak felmutatni, külpiacon képesek terjeszkedni, újabb növekedési lehetőség előtt állnak, elsősorban beszállítói kapcsolataik, illetve export révén. Összesen mintegy 600-700 vállalkozás igényelhet legalább 100 millió forint, legfeljebb 400 millió forint közötti hitelösszeget a kevésbé fejlett régiókban megvalósítandó projektekhez. A projekt meghirdetésére 2025 tavaszán kerül sor.
Csökkennek-e a vállalkozók adminisztrációs terhei?
Kulcskérdés, hogy minél egyszerűbb legyen az adminisztráció, ezért a vállalkozói érdekképviseleti szervekkel országszerte és folyamatosan konzultálva felmérik és összegyűjtik a KKV-k javaslatait és igényeit. Ennek első lépése már megtörtént, a kötelező könyvvizsgálati értékhatár 300 millió forintról 600 millió forintra emelkedik. Ez a változás 16.025 vállalkozást érint, a társas vállalkozások 4,4%-át. Mindezzel az adminisztráció és a működési környezet is egyszerűsödik.
A Széchenyi Kártyához kapcsolódó üzleti lehetőségek részei a programnak?
A Széchenyi Kártya Programot is kedvezőbb feltételekkel lehet igényelni, itt a beruházási és lízinghitelek kamatát 5%-ról már le is csökkentették 3,5%-ra, 2024 novemberétől. Az intézkedés hatására akár 150 milliárd forintnyi új beruházási hitel is kihelyezésre kerülhet. A kedvezményes kamatozás révén egy 100 milliós, 10 évre felvett hitel esetében a vállalkozások finanszírozási terhei több mint negyedével csökkenhetnek. A kamatcsökkentéssel érintett termékek: Széchenyi Beruházási Hitel MAX+, Széchenyi Lízing MAX+ konstrukció, Széchenyi Mikrohitel MAX+, Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+. A Széchenyi Kártya termékek kedvezményes kamatozása állami kamattámogatással működik.
Az energiaárak csökkentésében számíthatnak segítségre a kisebb cégek?
Egy kis cégnek az sem mindegy a működési költségeit elemezve, hogy mennyi az energia ára, ezért plusz pontként a mikrovállalkozások áramárainak csökkentése is része a Demján Sándor Programnak. Egyetemes szolgáltatásra a lakossági fogyasztók mellett a mikrovállalkozások is jogosultak, ha 3×63 ampernál nem nagyobb a csatlakozási teljesítményük. 4606 kWh/év fogyasztásig az áramot kedvezményes áron kapják 2025 januárjától.
Mi az intézkedéssorozat célja?
A cél a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének és termelékenységének növelése, exporttevékenységük ösztönzése, és méretugrásuk elősegítése. Emellett pedig a 8+1 intézkedés fókuszában ugyanaz szerepel: hogy 2025-ben a gazdasági növekedés 3-6 százalék közötti legyen.
Hogyan bonyolítják le a vállalkozásokat segítő lépéseket?
A program számos elemét a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával együtt hajtja végre, a kamara fogja kidolgozni az adminisztrációs tehercsökkentésre vonatkozó javaslatokat, és bonyolítja le a Demján Sándor Tőkeprogramot is.
A program részletesen a dsprogram.hu weboldalon keresztül ismerhető meg.