Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Köszönöm, hogy itt lehetek. Nem akartam a kampány során jönni, az úgy tűnt volna, mintha beavatkoznánk a georgiai emberek döntésébe, inkább megvártuk a választás eredményét, és utána tudtam jönni ide Önökhöz, Tbiliszibe. Köszönöm szépen a meghívást!

A két népben egymásról kölcsönösen pozitív kép él. Ennek egyáltalán nem tudjuk az okát, talán a történelem lehet az oka. Önök egy szabadságharcos nép, mi is azok vagyunk, nagyhatalmak vesznek bennünket körül, Önöket is, mindig harcolnunk kellett a szuverenitásért meg a szabadságért. Valószínűleg ez a történelmi tény hozta létre azt a pozitív előítéletet, amellyel ma a két nép egymásra tekint. Ezért is mindig jó és öröm, hogyha itt lehetünk Önöknél. Gratulálok a miniszterelnök úrnak a választási győzelméhez. Nézem a választás körül kirobbant vitát, olvasom a nemzetközi szervezeteknek az értékelését, és azt látom, hogy senki sem meri megkérdőjelezni azt, hogy ez a választás szabad és demokratikus választás volt. Minden kritikai megjegyzés mellett idáig senki nem mer elmenni. Ezt jól is teszik, hiszen mi, magyarok is küldtünk megfigyelőket, itt voltunk, láttuk a saját szemünkkel, hogy mi történik. Mielőtt idejöttem volna, át is tanulmányoztam a magyar megfigyelőknek a jelentéseit, amelyek egyértelműen pozitívak voltak, és egy szabad és demokratikus választásról számoltak be. Gratulálok ehhez a miniszterelnök úrnak!

Magyarország Ukrajnával szomszédos ország. Hogyha van Európában ma ország, amelyik tudja, milyen a háború, az Magyarország, mert ott van a szomszédunkban. Szóval mi tudjuk, milyen a háború, mert a szomszédunkban zajlik, és tudjuk, hogy milyen fontos a béke. Magyarország egy békepárti ország Európában, és nagyra értékeljük az Önök erőfeszítéseit, hogy Önök szintén a béke oldalán állnak. Senki sem akarja tönkretenni a saját országát és belevinni egy értelmetlen háborúba, úgyhogy mi értjük a georgiai emberek döntését, akik a béke mellett szavaztak, nálunk is így áll a helyzet.

Azt a megállapítást is szeretném világossá tenni, hogy itt egy Európa-párti döntést hoztak a georgiai emberek. Én azt látom, hogy mind az ellenzék, mind a kormányzópárt elkötelezett az európai uniós integráció mellett. Sőt, talán Önök az egyetlen olyan ország a világon, amelynek az alkotmányába bele van írva, hogy törekedni kell az európai uniós tagságra minden kormánynak. Ilyen körülmények között megkérdőjelezni a georgiai kormány európai elkötelezettségét leginkább vicces. És gratulálok Önöknek ahhoz, hogy miközben Európa-párti politikát visznek, nem engedték, hogy az Önök országából egy második Ukrajna legyen. Nagyra becsüljük a miniszterelnök úrnak az elkötelezettségét, amiről most személyesen is meggyőződhettem, hogy az évtized végére Georgia a legfelkészültebb tagjelöltként tudjon csatlakozni az Európai Unióhoz. Mi minden támogatást ehhez megadunk. Magyar szakértőket eddig is delegáltunk Tbiliszibe, és szívesen fogadunk az Önök országából érkező szakértőket Magyarországon egy képzési programra.

Megállapodtunk abban, hogy stratégiai területeken fejlesztjük az együttműködésünket. Nemrégiben megállapodtunk a beruházások védelméről. Örülünk annak, hogy a magyar légitársaság fontos szerepet játszik az Önök gazdaságában. Szívesen veszünk részt az Önök gazdasági életében az infrastruktúrafejlesztés, az idegenforgalom és a vízgazdálkodás területén is. Nekünk nagy megtiszteltetés, hogy az Európai Unió legnagyobb projektjében együtt dolgozhatunk Georgiával. Van egy hatalmas, nagy, közös európai tervünk, ami arról szól, hogy a Kaukázusban megtermelt zöldáramot eljuttatjuk Európába, az Európai Unió területére. Ez egy hatalmas európai projekt. Köszönöm a miniszterelnök úrnak, hogy rendkívül aktív a kormánya ennek a kivitelezésében. Itt Azerbajdzsán, Georgia, Románia és Magyarország működik együtt. Létrehoztuk a négy ország közös vegyesvállalatát, ami döntő lépés, úgyhogy remélem, az Európai Unió egyik legsikeresebb projektjéről számolhatunk be majd Önöknek később.

És végül szeretném megemlíteni, hogy Magyarország 80 georgiai egyetemi hallgatónak ad magyar állami ösztöndíjat minden évben, és örülünk annak, hogy sokszoros a túljelentkezés, és hogy minden évben 80 georgiai fiatal jön Magyarországra és ott tanul.

Most végezetül, mint egy ilyen sok vitát és harcot megért miniszterelnök, szeretnék még annyit mondani a következő napok várható vitáiról, hogy azokat a helyén kell kezelni. Bár a választás eredménye egyértelmű, a választás maga szabad és demokratikus volt, mégis lesznek viták az Önök választásáról Európában. Ezeknek ne tulajdonítsanak nagy jelentőséget, ezek szokványos viták. Pont ilyen viták vannak Brüsszelben. Amikor a konzervatív pártok nyernek Európában, akkor ugyanezeket a vitákat éljük át, mert az európai politikának van egy kézikönyve, azt érdemes ismerni, egy politikai kézikönyve, egy kisokos: hogyha a liberális pártok nyernek, akkor demokrácia van, ha a konzervatívok nyernek, akkor nincs demokrácia. Ezek a viták mindig megtörténnek, legyen szó magyarországi választásról, vagy bármely, már az unión belül lévő tagállam választásáról. Ha a liberálisok nyertek volna itt, Georgiában, akkor az lenne ma mindenhol a hír Nyugat-Európában, hogy az Önök demokráciája csúcsformában van. De miután ugyanezen választáson a konzervatívok nyertek, így várható, hogy azok a viták, amelyek akár a magyar, akár más országok választásait követően mindig vannak, ezek majd tapasztalhatóak lesznek a nemzetközi sajtóban. Ezeket nem kell komolyan venni, tisztelt Georgiai Barátaink! Gratulálok a választási eredményhez!

A kormányuknak, a hazájuknak és a népüknek pedig sok sikert kívánok a következő években! Magyarországra és a mi stratégiai partnerségünkre a jövőben is számíthatnak.

(Miniszterelnöki Kabinetiroda)