Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Részvényesek! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A legelején tisztáznom kell, hogy nekem nincsenek OTP-részvényeim. Ezért kereskedni sem tudok velük – sem szabályosan, sem bennfentes módon. Vendégként vagyok itt, és köszönöm a megtisztelő meghívást! Ritkán jár egy politikus részvénytársaság részvényesi közgyűlésén, föl is lapoztam a lexikont, hogy hova is jövök. Ez alapján a részvényesi közgyűlés a részvénytársaság legfőbb döntéshozó szerve, amelyben a részvényesek gyakorolják a társaság irányításában őket megillető jogaikat: alapszabály, vezető tisztségviselők megválasztása, döntés a tőkeemelésről és osztalékról, éves beszámoló elfogadása. Megérte megnéznem a lexikont, mert rájöttem, nem is annyira új nekem ez a helyzet. Az én szakmám, a politika mutat hasonlóságot az Önökével. Persze az ország nem részvénytársaság. Az országnak nemcsak teste, lelke is van, nemcsak gazdasága, hanem polgárai is vannak. Az országnak nemcsak pénze, de történelme, hagyománya, szellemi és lelki élete is van. Az ország és polgárai nemcsak jól akarnak élni, ahogy a részvényesek szeretnének, hanem szépen is. Ezért nálunk a részvényeket nem lehet eladni, ha nem tetszik az irány. Nálunk az etikai kódex szerint „itt élned, halnod kell”. De vannak hasonlóságok is. Önöknél a részvénykönyv határozza meg, ki szavazhat, nálunk a választói névjegyzék. Nálunk is vannak részvényesek, 10 millióan vannak, és ebből 8 milliónak van szavazati joga. Ahogy a részvénytársaságnál az igazgatóság vezeti a céget, nálunk a kormány dolga, hogy a részvényesek örüljenek osztalékfizetéskor. Nálunk csak négyévente van részvényesi közgyűlés, akkor viszont óriási az érdeklődés – mindenki eljön. A mi részvényeseinkhez képest az OTP részvényesei nagyon is lágyszívűek. Nálunk sokkal könnyebben repülhet az egész igazgatótanács. Nálunk is van felügyelőbizottság, az ellenzék személyében, és őszintén remélem, hogy Önöknél ez a szerv jobban végzi a munkáját.

Tisztelt Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim!

Ha egy pénzügyes szemével nézek Magyarországra, azt látom, hogy Magyarországon a nominális GDP mértéke 2026-ban 95 ezer milliárd forint lesz. Az államadósság 73,2 százalék, a költségvetési hiány 3,7, és lesz legalább 4,7 millió munkavállalónk. Az állami vagyon mértéke könyv szerint 2023 végén 22.939 milliárd forint. Ez 2010 óta 97 százalékos növekedés. Ez már olyan méret, ezek már akkora számok, hogy az OTP közgyűlése is lehet, hogy elfogadhatná őket. És ennek a hatalmas nemzetgazdaságnak az OTP kiemelkedő szereplője, sőt ékköve. Az OTP olyan teljesítményt tesz le minden évben a magyar nemzetgazdaság asztalára, ami előtt meg kell emelnünk a kalapunkat. És meg is emeljük.

Tisztelt Közgyűlés! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Valószínűleg Fáy András is büszkén nézné, hogy hova jutott az OTP azóta, hogy az ő javaslatára a Pesti Hazai Első Takarékpénztár 185 évvel ezelőtt megkezdte a működését. Nem kell találgatni, mert Fáy András számos anekdotát és aforizmát hagyott maga után. Egy helyütt ezt írja: „A pénz politikai levegő. Nélküle, ki társaságban élsz, lélegzetet nem vehetsz.” Majd így folytatja: „Aki tehát azt ostobául elpazarolja, hasonló azon gyöngyhalászhoz és búvárhoz, ki a vele üvegharangjába szorult levegőt élte kárával könnyelműleg kibocsátaná. Aki pedig kincse halmán ülve sóvárog, és pénzéből költeni retteg, hasonló a penészes sírboltok senyvesztő gőzei közt nyomorultan pislogó mécsekhez.” Fáy nem kertel, kimondja, hogy a politikai szándék megvalósításához pénz kell. Ha nem áll rendelkezésre elegendő pénz, a politikai célok csak célok maradnak, és sohasem valósulnak meg. Hiába akarna például a magyar kormány családközpontú társadalmat, ha nem tudja erre fordítani a nemzeti össztermék szükséges részét, mondjuk, legalább 5-6 százalékát. Két dolgot nem szabad csinálni, tanítja nekünk Fáy: elpazarolni a pénzt, mert akkor elfogy, és nem felhasználni a pénzt, mert akkor nem fordul termőre. Vagy a levegő hiányától vagy a fukarság mérges gázaitól fulladunk meg.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Ami a jelenkort illeti, a kormánynak vannak bankokat érintő alapelvei. Ezek ismertek. Három ilyen alapelvünk is van. Az első alapelv, hogy a kormány mindig a kisebb szereplők, az emberek oldalán áll, az erősebbel szemben. Van, aki ebben bankellenességet lát, de aki így látja, az téved. Téved, mert a pénzügyi rendszerben is, mint az élet minden fontos területén az egyensúly a lényeg. Az pedig magától nem jön létre. Azt a kormánynak kell létrehoznia, jó és kívánatos esetben Önökkel egyetértésben. Második alapelvünk, hogy Magyarország számára a bankszektor stratégiai ágazat. Tehát a bankoknak prosperálniuk kell Magyarországon. Olyan nincs, hogy gazdag ország szegény bankokkal. Ha a bankoknak rosszul megy, akkor kinek megy jól egy országban? És a harmadik alapelvünk, hogy Magyarország kedvező nemzetközi elhelyezkedésében a bankrendszer is fontos szerepet játszik.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Az elmúlt években a magyar bankszektor, kiemelkedően is az OTP több megállapodást kötött a kormánnyal. A megállapodásokat sikeres programok követték. Emlékezzünk, közös erőfeszítéssel sikerült hatástalanítani a devizahitelek ketyegő időzített bombáját. Sikeres közös program a diákhitel. Ez a legrégebbi programunk Önökkel közösen, az OTP ebben oroszlánrészt vállal. Vállalja, hogy kedvezményes költségek mellett vezeti a diákhitellel élő fiatalok számláját, és ez komoly segítség a magyar fiataloknak. Sikeres közös program a babaváró kölcsön. Hungarikum és világszám, hogy népesedéspolitikai kérdésekbe a bankszektort be lehet vonni. A bankok segítségével 2025. április közepéig több, mint 271 ezer kölcsönt folyósítottak a bankok. Közös programunk a munkáshitel. Közös program a fiatalokat támogató 5 százalékos lakáshitel. A bankrendszer vállalta, hogy 2025. április 1-je és október 31-e között, vagyis hét hónapra kedvezményes, maximum 5 százalékos kamatozású lakáshitelt nyújtanak a fiatalok részére. A fiatalok nevében köszönöm az OTP-nek az együttműködést!

Tisztelt Közgyűlés! Hölgyeim és Uraim!

Emlékszem, milyen népszerű volt a gondolat, még valamikor a kilencvenes, sőt a kétezres években is, hogy a bankok tulajdonosainak nemzetisége közömbös. Mondták, talán a régi rómaiaktól tanulva: a pénznek nincs szaga. Aztán megtanultuk, hogy a pénznek nincs szaga, de a tulajdonosának van. 2008-ban történt ugyanis, hogy a külföldi tulajdonú bankok a lehető leggyorsabban hazavitték a pénzüket Magyarországról. Megszüntették a hitelezést, és mi, magyarok itt maradtunk kiszáradva. Ezért 2010 óta azon dolgozunk, hogy a magyar bankszektor legalább 50 százalékban hazai kézben legyen. És ezt sikerült is elérnünk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Közgyűlés!

Az OTP kulcsszerepet játszik a magyar bankrendszer, és az egész ország fejlődésében. Az OTP bankcsoport 22,6 ezermilliárd forintos hitelállománya nagyobb, mint az összes többi, Magyarországon működő bankcsoport hitelállománya összesen. Nemcsak a magyar hitelpiac, de a magyar tőkepiac sem képzelhető el az OTP nélkül. Erősödésének bizonyítéka, hogy 2024-ben – mint hallhattuk – a pénzügyi eredmény 70 százaléka származott a külföldi és 30 százaléka belföldi érdekeltségekből. Ez példátlan, talán az egész magyar gazdaságtörténetben is példátlan.

Az, hogy a magyar rendszerváltoztatás során az OTP sikeres lett, elképzelhetetlen Csányi Sándor nélkül. Elévülhetetlen érdemei vannak. Az ő munkája a bizonyíték arra, hogy lehetséges nemzeti bajnokként megőrizni egy magyar nagyvállalatot, és közben teljesen megszüntetni benne az állami részesedést. Csányi Sándornak és az OTP-nek ez sikerült, nem kótyavetyélték el, nem engedték felvásárolni, a stratégiai irányítás a menedzsment kezében maradt. Azt kívánom, hogy az új vezérigazgató hasonlóképpen legyen sikeres. Az OTP mindig képes volt a megújulásra, és mindig meg tudta őrizni meghatározó hazai szerepét. Az OTP egy nagy, közös magyar siker. Magyarország büszke lehet Önökre, és az is. Köszönöm a két évtizedes együttműködést. Köszönöm, hogy a vitákat mindig kölcsönösen előnyös módon zártuk le. Aki azt kifogásolja, hogy én hozok szabályokat a bankokra, pedig soha nem voltam bankár, ezért nem is tudhatom, mi a csízió, annak csak azt tudom mondani, hogy Csányi Sándor is úgy vezeti az MLSZ-t, hogy soha nem focizott magasabb osztályban. A lényeg, hogy az eredmények magukért beszélnek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A magyar kormány a jövőben továbbra is békestratégiát követ. A mi olvasatunkban a háború végső mérlege mindig negatív, a békéé mindig pozitív. A békestratégiánk tehát a gazdasági prosperitás stratégiájaként is értelmezhető. A kormány békestratégiája garantálja, hogy a magyar cégek minden ország számára, még ha azok geopolitikai törésvonalakon is fekszenek, megbízható partnerként jelenjenek meg. A kormány békestratégiájának köszönhető, hogy az OTP szívesen látott befektető az egyébként geopolitikai gócpontokban fekvő országokban is. Ukrajnán és Oroszországon túl az OTP jelentős szereplőként jelent meg a Balkánon, Moldovában és Közép-Ázsiában is. Ha végre sikerül lezárni a háborút, és a magyar kormány ezért dolgozik, óriási lehetőségek nyílnak majd meg a ma még háborús piacokon, és biztos vagyok abban, hogy az OTP ennek nyertese lesz.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A magyar kormány nevében még egyszer elismerésemet és nagyrabecsülésemet fejezem ki az OTP dolgozói, vezetői, Csányi elnök úr és a részvényesek iránt. Köszönjük az eddigi munkájukat! További nagyívű tranzakciókat és nemzetközi sikereket kívánok Önöknek!

Magyarország mindenek előtt, a Jóisten mindannyiunk fölött! Hajrá, Magyarország, hajrá, OTP!

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket!

(Miniszterelnöki Kabinetiroda)