Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium

SAFETY4TMF - Interreg Duna Régió Program

DRP0200484 - SAFETY4TMF

Vezető partner neve: Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium

Partnerség


Ssz.

Projektpartner

Ország

1.

Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium

HU

2.

Önkéntesek Nemzeti Szövetsége a Bolgár Köztársaságban

BG

3.

Split-Dalmácia Megyei Tűzoltó Szövetség

HR

4.

Ostravai Egyetem

CZ

5.

Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság

HU

6.

Budapesti Tűzoltó Szövetség

HU

7.

Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

HU

8.

Moldovai Belügyminisztérium, Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség

MD

9.

Babeș-Bolyai Tudományegyetem Fenntarthatósági és Katasztrófavédelmi Kutatóintézet

RO

10.

Hargita Megye Tanácsa

RO

11.

Ljubljanai Egyetem, Építőmérnöki és Geodéziai Kar

SI

12.

Via Carpatia EGTC (Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás)

SK

13.

Szerb Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma

RS

14.

Vareš Önkormányzata

BA

15.

Romániai Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium

RO

16.

Csehországi Városok és Önkormányzatok Szövetsége

CZ

17.

Szlovén Nemzeti Építő- és Építőmérnöki Intézet

SI


Ssz.

Társult Stratégiai Partner

Ország

1.

Országos Vízügyi Főigazgatóság

HU

2.

Külgazdasági és Külügyminisztérium

HU

3.

Rába-Duna-Vág Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás

HU

4.

Rodopei Önkormányzatok Egyesülete

BG

5.

Hargita Megyei Tűzoltó Szövetség

RO

6.

Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzata

HU

7.

Heves Vármegye Önkormányzata

HU

8.

ICPDR Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság

AT

9.

Bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság Bányászati és Energiaügyi Minisztériuma

BA

10.

Szlovén Tűzoltó Szövetség

SI

A szerződött támogatás összege: 2 458 381,46 EUR

Támogatás mértéke: 80%

A projekt befejezésének tervezett dátuma: 2026. június 30.

A projekt tartalmának bemutatása

Az erősen iparosodó XX. század nagymértékben támaszkodott a bányászatból származó helyi nyersanyagokra. Az ipar szerkezetének átalakulása és a nehézipari tevékenységek jelentős mértékű visszaszorulása Kelet-Európában is komoly visszaesést okozott a bányászatban. A bányászati maradékanyagokat – a kitermelésből, valamint az ércek ásványi anyagokból történő kivonásából származó finom szemcséjű hulladékanyagot - gyakran hidraulikus módszerekkel szállítják el, majd lerakják és zagytározó létesítményekben (Tailings Management Facilities, TMF) kezelik. A Duna vízgyűjtő területén több mint 300 ilyen létesítmény található, amelyek kiemelt figyelmet és monitorozást igényelnek, beleértve a biztonsági feltételek folyamatos fenntartását és a katasztrófák elkerülésére irányuló intézkedéseket. Az elmúlt évtizedben zagytározó létesítményeket érintő több katasztrófa is bekövetkezett, mint például a gátszakadás miatt ciánnal szennyezett víz kiömlése a romániai Nagybányán (Baia Mare), valamint az Ajka melletti tározó gátszakadása miatt bekövetkezett erősen lúgos vörösiszap-szennyezés, amely váratlan terhet és kihívást jelentett a hatóságok, a helyi önkormányzatok és a polgárok számára.

A DANUBE TMF projekt eredményeire építve és az EUSDR PA5 felülvizsgált kockázatkezelési céljait szem előtt tartva a SAFETY4TMF projekt általános célkitűzése a Duna vízgyűjtő területén található zagytározókkal kapcsolatos összehangolt katasztrófamegelőzési és -védelmi, valamint készültségi tevékenységek javítása, különös tekintettel a többszintű kormányzási szereplők – köztük a hatóságok, önkormányzatok és más érdekelt felek – optimális együttműködésére. A projektpartnerségben 9 ország 16 partnere vesz részt, amelyek közül a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium tölti be a vezető partner szerepét. A SAFETY4TMF projekt megvalósítási időszaka: 2024. január 1. - 2026. június 30. (30 hónap).

A zagytározó létesítményekhez kapcsolódó katasztrófák több országot érintenek az országokon átnyúló víztesteken keresztül, ezért a megelőzés már a korai szakasztól kezdve összehangolt transznacionális fellépést igényel, ami létfontosságúvá teszi a terület érintett szereplőinek, kapacitásainak és kommunikációjának folyamatos fejlesztését. A hatóságok és más érdekeltek mellett az önkormányzatok is kulcsfontosságú szereplői e törekvéseknek, a többszintű kormányzási struktúrák helyi szintjeként horizontális lefedettséggel rendelkeznek a vonatkozó ágazatokban, ugyanakkor közvetlen és hatékony hozzáférést biztosítanak a helyi érdekeltekhez és polgárokhoz.

A projekt célországai azon Duna menti országok, ahol a zagytározók kérdése releváns. Magyarország mellett ilyen például Románia, Szlovákia, Szlovénia és Szerbia, ahol különösen nagyszámú zagytározó létesítmény található.

A projekt várható eredményei, amelyek három célkitűzés mentén szerveződnek, az alábbiak:

1. A zagytározó létesítmények által érintett területekre és a kapcsolódó kockázatokra vonatkozó ismeretek bővítése, valamint a projektben részt vevő országok zagytározókkal kapcsolatos felkészülési és katasztrófavédelmi politikáinak, eljárásainak elemzése és összehangolása. Továbbá cél a nemzetközi kockázati térképek és szakpolitikai ajánlások kidolgozása a Duna-medence, az ország és a helyi szintek vonatkozó stratégiáira és intézkedéseire vonatkozóan.

2. A második célkitűzés szerint cél a gyakorlatorientált kapacitásépítés, vagyis a katasztrófavédelmi kompetenciák, eljárások és kommunikáció fejlesztése a partnerországokban és -szervezetekben, a zagytározókhoz kapcsolódó veszélyekre és a katasztrófahelyzetekre való felkészültség, továbbá az arra való reagálás javítása érdekében. A projekt keretében kidolgozásra kerül egy képzési folyamat a felkészültség és az ellenálló képesség javítása céljából.

3. A harmadik célkitűzés a zagytározókhoz kapcsolódó kockázatok csökkentését elősegítő folyamatfejlesztések és technológiai innovációk kidolgozását, tesztelését és átadását, valamint a projekt hosszú távú multiplikációs hatásainak támogatását célozza.

A fenti célok sikeres megvalósítása a projekt lezárultát követően mintául szolgálhat az illetékes szerveknek az esetleges katasztrófahelyzetekre történő megfelelő reagáláshoz.

A projektben nagy hangsúlyt kap a többszintű együttműködés fontossága, a kormányzati szereplők, köztük a hatóságok, az önkormányzatok, a katasztrófa esetén elsősegélyt nyújtók és a tudományos élet szereplői közötti együttműködés. A tudáscsere megvalósulásával – képzések, workshopok, konferenciák és szakértői látogatások révén –a projekt elősegíti a transznacionális együttműködést a zagytározókhoz kapcsolódó kockázatok kezelése érdekében.

A projekt lezártát követő disszeminációs szakasz célja az eredmények, tapasztalatok megosztása, információcsere, országos és nemzetközi szinten a jó gyakorlatok továbbadása.

A projektről további, folyamatosan frissülő információkat a következő honlapon találnak: https://interreg-danube.eu/projects/safety4tmf.

SAFETY4TMF Subsidy Contract signed

SAFETY4TMF Subsidy Contract Addendum signed