Lannert Judit: A fiatalok hangjának valódi helye lesz a döntéshozatalban

Lannert Judit: A fiatalok hangjának valódi helye lesz a döntéshozatalban
Lannert Judit: A fiatalok hangjának valódi helye lesz a döntéshozatalban

Miniszterként az első gyermeknapomon egy olyan kezdeményezést jelentek be, amely személyesen is különösen fontos számomra: az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban létrehozzuk a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot – jelentette be Lannert Judit.

Forrás: Magyarország Kormánya

2026. 05. 31.

A miniszter hangsúlyozta: a gyerekeket és fiatalokat érintő döntéseket nem lehet úgy meghozni, hogy közben nem hallgatjuk meg azokat, akikről ezek a döntések szólnak. Mint fogalmazott, a fiataloknak nemcsak véleményük van az oktatásról, a gyermekügyekről és a jövőjükről, hanem saját tapasztalatuk, tudásuk és sokszor egészen új nézőpontjuk is.

„Azt szeretném, hogy a jövőben a fiatalok ne csupán elszenvedői vagy véleményezői legyenek a döntéseknek, hanem valódi partnerei azok alakításának” – mondta Lannert Judit.

A most bejelentett részvételi csoport célja, hogy rendszeres fórumot teremtsen a gyerekek és fiatalok számára. Olyan közösség jöhet létre, ahol elmondhatják véleményüket az oktatásról, a gyermekeket érintő ügyekről és mindazokról a kérdésekről, amelyek a jövőjüket alakítják. A miniszter kiemelte: a cél nem egy formális egyeztető testület létrehozása, hanem egy olyan intézmény megteremtése, ahol a fiatalok hangja valóban megjelenik, és valódi súlya van.

Lannert Judit szerint a gyermekközpontú gondolkodás nem lehet puszta szlogen. „Azt jelenti, hogy figyelünk rátok. Meghallgatunk benneteket. És helyet adunk a hangotoknak” – fogalmazott.

A részvételi csoport konkrét formájának kialakításáról a minisztérium már megkezdte a közös gondolkodást diákokkal. Ezt a munkát a következő hónapokban folytatják, és szakmai szervezetek tanácsát is kikérik annak érdekében, hogy hiteles, sokszínű és valódi részvételi lehetőséget biztosító intézmény jöjjön létre.

A miniszter hangsúlyozta: ilyen kezdeményezésre korábban nem volt példa a magyar oktatásirányításban, ezért a részletek kidolgozását nem szeretnék elsietni. Mint mondta, sok munka áll még a minisztérium előtt, de a cél világos: olyan intézményt kell közösen felépíteni, amely méltó a gyerekek és fiatalok bizalmára.

„A fiatalok jövőjéről szóló döntésekben helyet kell kapnia a fiatalok hangjának is” – zárta bejelentését Lannert Judit.