V4-csúcs Gödöllőn: „Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja”
A Visegrádi Nyilatkozat 35. évfordulóján indította újra Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország kormányfője a négy ország partnerségét. Június 23-án a Gödöllői Királyi Kastélyban tartották a Visegrádi Együttműködés kormányfőinek hivatalos találkozóját Magyar Péter miniszterelnök meghívására.
A kormányfői találkozó a Visegrádi Csoport 2026. június 30-ig tartó, „Versenyképes Visegrád” mottójú magyar elnökség záróeseménye is volt egyben. A találkozó témáiról Andrej Babiš cseh, Robert Fico szlovák, Magyar Péter magyar, valamint Donald Tusk lengyel miniszterelnök öt nappal korábbi brüsszeli találkozóján egyeztek meg.
A 2026. áprilisi magyar országgyűlési választások után, helyreállítva a magas szintű politikai együttműködést, a gödöllői csúcstalálkozó fő célja a politikai párbeszéd felélesztése, valamint az együttműködési területek meghatározása volt. A találkozó során a miniszterelnökök egyetértettek abban, hogy a múltban elért közös sikerekre alapozva újra kell indítani és meg kell erősíteni a Visegrádi Együttműködés politikai dimenzióját. Céljuk az együttműködés minden olyan szakpolitikai területen, ahol a négy ország érdeke egybeesik és konszenzusos alapon tudnak döntéseket hozni.
Megállapodtak, hogy újraindítják a V4-ek rendszeres konzultációit az Európai Tanács, valamint az Európai Unió Tanácsának ülései előtt, és a közös érdekek hatékony érvényesítése céljából koordináltan lépnek fel az Európai Unió különböző fórumain. Az Európai Unió napirendjén szereplő aktuális ügyek közül különösen fontosnak tartják az együttműködést az Európai Unió 2028-2034-es időszakra szóló többéves pénzügyi kerete (MFF), ezen belül a kohéziós politika, az agrár- és vidékfejlesztés, a bővítéspolitika és a zöld átmenet területén. Ugyanígy kiemelt szerepet kapnak a versenyképesség közötti egyensúly fenntartásához kapcsolódó jogalkotási folyamatok (különösen a kibocsátáskereskedelmi rendszer /ETS/, autóipar), valamint a kereskedelempolitika.
Mindemellett célul tűzték ki az országaik közötti honvédelmi, belügyi és kulturális együttműködés megerősítését is. A miniszterelnökök egyetértettek abban is, hogy mindent meg kell tenni a régió gazdasági fejlődését szolgáló, észak-déli irányú közlekedési és energetikai infrastrukturális projektek előmozdítása érdekében és megállapodtak, hogy szorosan együttműködnek az ehhez szükséges pénzügyi források biztosítása érdekében.
A találkozó keretében a miniszterelnökök megvitatták az európai uniós, illetve harmadik országokkal történő, ún. V4+ formátumú egyeztetések újraindításának lehetőségét is. Egyetértettek abban, hogy érdekegyezés esetén a V4+ formátum kiváló, rugalmas platform arra, hogy a visegrádi országok egyeztessék álláspontjukat európai uniós partnereikkel, vagy közös projekteket valósítsanak meg Európai Unión kívüli országokkal. Megállapodtak, hogy a következő év során új lendületet adnak a V4+ körben történő szakértői és magas szintű egyeztetéseknek is.
„Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja”, mondta Magyar Péter miniszterelnök a csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón. Hozzátette: Közép-Európa ma erősebb, mint valaha. „Szimbolikusan és praktikusan is átadtam egy tervet kollégáimnak egy Budapest-Pozsony-Prága-Varsó szupergyors vasútvonal megvalósításáról. A gazdasági, politikai, közlekedési együttműködés mellett a tudományos, oktatási, kulturális és szociális együttműködés tekintetében is hitet tettünk egymás iránti kölcsönös nyitottságunkról. Európa szíve ma Közép-Európában dobog! Magyarország örömmel tér vissza a Visegrádi Négyek kebelébe”, fogalmazott a magyar kormányfő.
Kérdésre válaszolva Magyar Péter elmondta, hogy a V4 együttműködésben a törést a lengyel-magyar kapcsolatok megromlása okozta. Külön öröm számára, hogy a „lengyel-magyar két jóbarát, együtt issza meg a borát” szólásmondás ismét aktuális és ugyanúgy érvényes hétköznapi emberek között, mint a legmagasabb állami vezetők szintjén.
A keddi, gödöllői egyeztetést megelőzően legutóbb 2024. február 27-én a cseh V4 elnökség szervezésében tartottak hivatalos találkozót a visegrádi országok miniszterelnökei. A most zárult magyar elnökség keretében eddig egy államfői, egy házelnöki, 8 szakminiszteri és mintegy 100, főként szakértői szintű találkozóra került sor az államigazgatás különböző területein.
A találkozónak szimbolikus jelentőséget ad, hogy idén ünnepeljük a Visegrádi Nyilatkozat 35. évfordulóját, amelyet Václav Havel, Lech Wałęsa és Antall József írt alá 1991. február 15-én, megalapozva ezzel a modern kori Visegrádi Együttműködést. A történelmi évforduló alkalmából Magyar Péter miniszterelnök emlékéremmel ajándékozta meg visegrádi kollégáit.
A találkozó végén a magyar kormányfő sok sikert kívánt az ambiciózus, mind a négy állam közigazgatási szervei által egyeztetett és 2026. június 19-én véglegesített szlovák elnökségi program megvalósításához.
