Orbán Viktor arról beszélt: az EU életben akarja tartani Ukrajnát, hiszen Magyarország részvétele nélkül, de ránk is kiható módon döntés született arról, hogy Európa finanszírozza a jelenleg 800 ezres, de az ukrán elnök szándékai szerint a háború után egymilliós ukrán hadsereget. Emellett - folytatta - az EU finanszírozza az ukrán állam működését, ezzel egy időben újra fel akarja fegyverezni saját magát, illetve gyorsítópályán fel akarja venni Ukrajnát EU-s tagnak, kompenzálandó, hogy a NATO-ba nem veszik fel őket. Kijelentette: biztos abban, hogy ez a brüsszeli döntés összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie.

Felhívta a figyelmet arra: Magyarországnak Ukrajna uniós tagságát illetően van döntő szava, a többi pénzügyi konstrukció nélkülünk is létrehozható. Jelezte: ez egy olyan súlyú dolog, amely Magyarország sorsát közép és hosszú távon is meghatározhatja, ezért arra bíztatta a kamara minden tagját, és a munkavállalóikat is, hogy vegyenek részt az ezzel kapcsolatos véleménynyilvánító szavazáson.

Mi vagyunk az adócsökkentés kormánya és azok is maradunk - jelentette ki a miniszterelnök. Azt mondta: a Tax Foundation rangsorában Magyarországnak a hetedik legversenyképesebb adórendszere van a fejlett országok között. "Jogos, hogy miért nem az első, ezen kell dolgozni" - tette hozzá. A kormányfő úgy fogalmazott, a közelmúltbeli bejelentésekből - különösen a gyermeket vállaló anyák élethosszig tartó személyijövedelemadó-mentességéből - látni lehetett, hogy a kormány olyan elemet emelt be az adórendszerbe, amely hosszabb távon determinálja azt. Tehát ebből nem lehet ki-be ugrálni - jegyezte meg Orbán Viktor. Magyarországnak olyan adórendszere lesz, amelynek egy hármas kombináció adja az alapját: annak munkára, illetve család- és gyermekvállalásra kell ösztönöznie, továbbá alacsony adófizetésekkel, adókedvezményekkel kell mindezt megvalósítania - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Fotó: MTI

Úgy értékelt: ma az Európai Unió elszigetelt szereplője a világgazdaságnak, Magyarország azonban ennek nem része. Arra hivatkozott: az EU háborúban, vagy legalábbis komoly politikai vitában áll az Amerikai Egyesült Államokkal, nyílt konfliktust vállalt az USA-val a háború ügyében, elszigeteli magát Kínától adó- és vámindítványokat kezdeményezve, és a háború elejétől fogva elszigeteli magát Oroszországtól a szankciókkal, különösen az energiaszankciókkal. Ezzel szemben - hangsúlyozta - Magyarországnak a lehető legjobb kapcsolatai vannak az USA-val, az oroszokkal és Kínával is. "Ezért ha elszigetelődésről van szó, akkor az unióra nézve igaz, Magyarországra nem" - jelentette ki.

Leszögezte azt is: az európai uniós források minden fillérjéhez hozzá fogunk férni. Az európai uniós pénzek - agrárpénzek és kohéziós források - jönni fognak, most is jönnek - tette hozzá. Megjegyezte: kialakították a magyar tárgyalási pozíciókat az újabb összegek lehívásához. Kitért arra is: jelenleg Magyarországon 4682 állami beruházás zajlik, 12,5 ezer milliárd forint értékben és kivitelezés alatt áll 2949 projekt közel 6 ezer milliárd forint értékben. Hozzátette: tervezés alatt van 1733 beruházás, 13 kiemelt magasépítési projekt van folyamatban, 10 nagy útfejlesztési projekt is zajlik, 1270 milliárd forint értékben, a vasútfejlesztésben pedig a - Budapest-Belgrád vasútvonal nélkül - 29 projekt áll kivitelezés alatt 754 milliárd forint értékben.

A németek súlyos döntés előtt állnak: feladják a klasszikus német pénzügyi fegyelmet. Az fog történni, hogy egy 800 milliárd eurós nemzetgazdasági csomagot hoznak létre, amelyet infrastruktúra-fejlesztésre és a katonai képességek növelésére fognak fordítani - jelezte. Orbán Viktor a döntés politikai vonatkozásairól szólva rámutatott: ezzel Európa közepén megkezdődik Németország újrafelfegyverzése. Lesz német hadsereg, az lesz a legnagyobb egész Európában. És a mögötte álló ipari bázis, amit ebből a pénzből akarnak kiépíteni, az is messze nagyobb lesz mindenki másénál. Ilyet a második világháború óta nem láttunk - közölte. Hozzátette, arra most még nincsen válasz, hogy az amerikaiak és az oroszok hagyják-e ezt. Az oroszoknak nincsenek eszközeik, hogy ezt megakadályozzák. Az amerikaiaknak vannak eszközeik, elsősorban a dollár-euró árfolyamának alakításán keresztül - fejtette ki. A 800 milliárd eurós német csomagra visszatérve kiemelte, ez nem brüsszeli pénz, "mert a brüsszeli számok sohasem igazak". De a németek valódi pénzről beszélnek, amiből majd aztán hitelt, fedezetet, egyebeket lehet képezni, tehát annak az összege, ami ténylegesen bemegy a német gazdaságba, az nem is 800 milliárd euró, hanem a pénzügyi eszközök sokszorosító hatásán keresztül annál jóval nagyobb lesz - közölte. Mindehhez Németországban föladják az adósságfék szabályát, mert ez a pénz nincs meg, ezt most hitelként föl kell venni - jegyezte meg, felvetve a kérdést: jó lesz-e ez Németországnak és jó lesz-e Magyarországnak középtávon? Értékelése szerint ezt még nem lehet megmondani, mert lehetőségek és veszélyek is vannak az asztalon, rövid távon azonban nagyon-nagyon jó lesz. "Ennél jobb hír rövidtávon a magyar gazdaság számára nem is lehetne" - fogalmazott.

(kormany,hu)