Magyarország természetvédelme ismét új lendületet kapott a KEHOP Plusz Programtól, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 3,7 milliárd forintot fordíthat újabb fejlesztésekre – emelte ki dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a „Fás vegetációval borított területek és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projekt ünnepélyes nyitórendezvényén, csütörtökön Hortobágyon.

A természetvédelem sikere csak széleskörű összefogással érhető el. Az állami erőfeszítések mellett elengedhetetlen a helyi gazdák, önkormányzatok, civil szervezetek és tudományos intézmények aktív részvétele. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén megvalósuló projekt célja az erdők és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése, összesen 430 millió forintos költségvetéssel. A beruházás során speciális gépek beszerzésére kerül sor, amelyek lehetővé teszik az inváziós növényfajok eltávolítását, őshonos fafajok telepítését, kunhalmok védelmét és kezelését. A projekt keretében 11 kunhalom és több mint 700 hektárnyi terület kerül kedvezőbb természetvédelmi állapotba.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Az inváziós fajok visszaszorítása érdekében szárzúzás, kaszálás, valamint szükség esetén fakivágás és gyepfelülvetés történik. A beszerzett gépek – például egytengelyes kistraktorok magágy-előkészítő adapterekkel – biztosítják a hatékony munkavégzést. Hosszú távú célként kiemelte az államtitkár, hogy az idegenhonos növényfajok eltávolítása mellett a projekt célja olyan elegyes erdők létrehozása, amelyek az adott tájegységekhez illeszkednek. A beavatkozások hosszú távon megakadályozzák az inváziós fajok újbóli térhódítását, miközben javítják a természeti környezet állapotát.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A Nemzeti Park munkatársai végzik majd a területkezelési feladatokat, biztosítva a hatékony munkavégzést és a projekt céljainak elérését. A ma elindult fejlesztésen kívül további négy beruházás megvalósítása várható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából.

(AM Sajtóiroda)