

A Külgazdasági és Külügyminisztérium kiemelten fontosnak tartja a tudománydiplomáciát, külképviseleteink a szakmai háttér biztosítása mellett aktívan hozzájárulnak a terület programjainak sikeres megvalósításához – hangsúlyozta Lengyel Miklós, a tárca képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára a Tudományos és Technológiai Konferencia (TéT Konferencia) megnyitóján. Az évente megrendezésre kerülendő rendezvény a hazai tudományos élet, a felsőoktatás, az innovációs szektor szereplői és a tudománydiplomáciával foglalkozó diplomaták szakmai fóruma. Az idei konferenciára a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen került sor.
Lengyel Miklós a Külgazdasági és Külügyminisztérium sikeres projektjei között megemlítette a Smart Hungary 2.0 kiállítást, amely megújult tematikával és tárgyösszetétellel az innovatív szolgáltatásokat mutatja be a külföldi közönségnek. 2025 tavaszáig a kiállítás több európai országban bemutatkozott, köztük Németországban, Belgiumban, Szlovákiában, Szerbiában, Lengyelországban, Szlovéniában és Romániában; jelenleg a török közönség ismerkedik a magyar innováció eredményeivel.
A Konferencia résztvevőit köszöntötte Dr. Kovács László vezérőrnagy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos rektorhelyettese. Prof. Somogyi Róbert, a Nemzeti Innovációs Ügynökség operatív vezérigazgató-helyettese beszédében ismertette az Ügynökség fő céljait a magyar innovációs teljesítmény és kapacitás növelésében. Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója előadásában beszámolt a kutatási hálózattal kapcsolatos fejleményekről. Dr. Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos előadásában ismertette a készülő MI-stratégia fő irányelveit. Dr. Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese szerint az innovációs ökoszisztéma fejlesztése során elsődleges annak biztosítása, hogy a fiatalok, PhD-hallgatók, posztdoktorok minél nagyobb számban, minél több kiváló projektben, minél tovább vegyenek részt.
A 2025. évi konferencia szakmai fókuszában a mesterséges intelligencia alkalmazása a matematikában, a digitális gazdaságban, valamint az MI nemzetközi szabványosítására tett kísérletek és azok etikai szabályozása, valamint a hazai biotechnológiában rejlő perspektívák és innovációs kitörési pontok álltak. A témák fő előadói között olyan neves tudósok és kutatók szerepeltek, mint Prof. Dr. Roska Botond, a bázeli Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology igazgatója és a budapesti Brain Vision Center alapítója, Stipsitz András, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet főigazgatója, idei Bolyai–díjas kutatóprofesszor, valamint Dr. Peták István, a Széchenyi István Egyetem, University of Illinois at Chicago oktatója, az Oncompass Medicine és Genomate Health alapító tudományos igazgatója. Az előadók szakterületük számos új, izgalmas felfedezését mutatták be a magyar külképviseletek diplomatái, valamint a hazai tudományos, kutatási és innovációs terület képviselői számára.







