Maruzsa Zoltán a néhai miniszterelnök születésének 164. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen felidézte, hogy Herczeg Ferenc, a magyar irodalomtörténet kimagasló alakjának 1927-ben tett javaslatát megfogadva éppen 91 évvel ezelőtt állították fel ezen a helyen az eredeti Tisza István szobrot.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a szobrot a kommunisták 1945-ben ledöntötték, 69 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a Kossuth tér rekonstrukciója során, 2014-ben a polgári kormány azt részben eredeti, részben újraalkotott formájában visszaállítsa. Tisza István életének emlékhelyeiből számos akad, de nem sokon múlott, hogy a változó idő elbánjon velük, ellenfelei mindent megtettek, hogy neve és emlékhelyei eleinte a gyalázat, majd később a feledés és az enyészet martalékává váljanak - fogalmazott.

Maruzsa Zoltán hozzáfűzte: az elmúlt években volt elég idő, odafigyelés és rendelkezésre állt a szükséges anyagi erőforrás is ahhoz, hogy ne csak szavakban, hanem emlékhelyei helyreállításával is leróják az utódok tiszteletüket és köszönetüket Tisza István és édesapja, Tisza Kálmán emléke előtt. Az államtitkár Tisza István miniszterelnökségének időszakait felidézve arról beszélt, hogy "egészen más lenne ma az ország és a nemzet állapota", ha "neki is jut 15 vagy még jóval több építésre alkalmas év", ha "megnyerjük a háborút, vagy ha azt el is veszítjük, de megnyerjük a békét". "Egy biztos, ha így alakult volna, Tisza István szobra akkor is itt állna, csak úgy emlékeznénk rá, mint a nagy győzőre" - hangsúlyozta. Tisza István emlékét azért is őrizzük, mert vállalta sorsát, nem bújt mások mögé, nem árult el senkit, halálában is példaképpé vált - hangoztatta Maruzsa Zoltán.

A megemlékezésen Maruzsa Zoltán és Mohácsy István, a Fidelitas országos elnöke mellett a budapesti Fidelitas és Belváros-Lipótváros Önkormányzatának képviselője is elhelyezte az emlékezés koszorúját Tisza István szobránál.

(MTI / Belügyminisztérium)