Január 15-én indult az Iskolában az Erdő Program idei első regisztrációja, melynek során köznevelési intézmények pályázhattak a 6-14 éves diákok számára erdei iskolai tematikus foglalkozások lebonyolítására. Az 500 intézményt tartalmazó keret percek alatt betelt, így a programot koordináló Országos Erdészeti Egyesület a tavaszi időszakban újabb 30 ezer iskolás számára mutathatja be a magyar erdők értékeit.
A legtöbb, 75 intézmény Pest vármegyéből jelentkezett, az iskolák számát tekintve pedig Székesfehérvár lett a legtöbbet pályázó vidéki település, de az erdőpedagógusok idén is minden vármegyébe eljutnak.
A nyertes intézményekben minősített erdészeti erdei iskolák erdőpedagógusai 20-30 fős csoportoknak, osztályoknak tartanak tematikus foglalkozásokat. Idén a talaj és a fenntarthatóság témaköre áll a fókuszban, melynek során a gyermekek megismerkedhetnek a humuszképződés folyamatával, az erdei talaj összetételével és a talajlakó élőlények világával. Emellett a diákok széles körű tudásra tehetnek szert az erdők növény- és állatvilágáról, közelebb kerülhetnek a fenntartható gazdálkodás témaköréhez, valamint betekintést nyerhetnek az erdőket kezelő szakemberek munkájába is. Az erdőpedagógusok játékosan segítik az iskolában zajló környezeti nevelést és ismeretszerzést. A foglalkozások februárban kezdődnek, és szerte az országban május végéig tartanak.
2024-ben mintegy 1000 oktatási intézmény és 60 ezer gyermek vett részt a programban, hazánk szinte minden régiójából. Tavaly szeptembertől már a hátrányos helyzetű települések iskolásainak is biztosítottak lehetőséget arra, hogy eljussanak az erdei iskolákba. A számukra indult Erdei Iránytű Programban összesen 120 gyerekcsoport, mintegy 3000 gyermek vehetett részt egy-egy napos erdei iskolai látogatáson.
A program hátterét a minősített erdészeti erdei iskolák jelentik, amelyek több mint negyven éve a fenntarthatóságra nevelés legfontosabb intézményei közé tartoznak hazánkban. Programjaikban alapvető követelmény, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsenek a gyermekek és a természet között. Sikerüket jól jelzi, hogy az utóbbi évtizedekben évente csaknem 100 ezer gyermek vesz részt a foglalkozásaikon, miközben több olyan kezdeményezésnek szolgáltattak módszertani alapot – mint például az Erdei Vándortábor vagy az Iskolában az Erdő Program –, amelyek más-más módon erősítik a fiatal generációk természethez való kapcsolódását.
Az Iskolában az Erdő Program ősszel folytatódni fog, így akik most lemaradtak a lehetőségről, augusztusban újra részt vehetnek a regisztrációban.
Az Iskolában az Erdő Program az Európai Unió Emisszió-kereskedelmi rendszerének (ETS rendszer) kvóta felhasználásából valósul meg az Agrárminisztérium közreműködésével és az Országos Erdészeti Egyesület koordinálásával.