A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Kötv.) 61/D. § (1) bekezdés d) pontjában rögzített támogatási szerződés megkötésére vonatkozó részletszabályokat a nemzeti és történelmi emlékhelyek fenntartható használatát elősegítő támogatásra jogosultak körét és a támogatás feltételeit a nemzeti és történelmi emlékhelyek használatáról és fenntartható használatuk támogatásáról, valamint a Nemzeti Örökség Intézete létrehozásáról szóló 144/2013. (V. 14.) Korm. rendelet módosításáról szóló 740/2021. (XII. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 7. és 8. §-a tartalmazza.

I. A támogatás célja

A Kötv. 2. melléklet II. Nemzeti emlékhely című pontjában foglalt táblázatban felsorolt nemzeti emlékhelyek és a történelmi emlékhelyekről szóló 303/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. mellékletében foglalt táblázatban felsorolt történelmi emlékhelyek (a továbbiakban együtt: emlékhely) fenntartható használatát elősegítendő, azok védelmével, megóvásával, fenntartásával, bemutatásával, fejlesztésével kapcsolatosan felmerülő működési vagy felhalmozási jellegű kiadások fedezetének biztosítása, a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 15. § (1) bekezdés b) pontja szerinti nemzeti közbeszerzési értékhatárt el nem érő összegben.

II. Támogatásra jogosultak köre

Támogatás iránti kérelmet az emlékhely tulajdonosa, vagyonkezelője vagy használatra jogosultja (a továbbiakban: Kérelmező) nyújthat be. Emlékhelyenként csak egy támogatási kérelem nyújtható be. Több kérelem benyújtása esetén csak egy támogatási szerződés megkötésére kerül sor.

III. A támogatási kérelem tartalma

A Kérelmezőnek a döntés előkészítése érdekében a megadott határidőig a Miniszterelnökség részére

1. be kell nyújtania

a) az emlékhelyen megvalósítani tervezett beruházás (állagmegóvás, felújítás, fejlesztés), 

b) az emlékhely bemutatását, megismertetését, népszerűsítését szolgáló rendezvény, vagy

c) az emlékhely bemutatását célzó egyéb tevékenység

fotódokumentációval alátámasztott ismertetését, különös tekintettel a beruházás, rendezvény vagy egyéb tevékenység céljára, várható eredményére, közösségi és kulturális hatására. 

2. érvényes használati terv esetén meg kell jelölni a használati terv azon pontját, alpontját, amelynek teljesítését a tervezett tevékenység célozza. 

3. be kell mutatnia a tájékoztatóhoz csatolt egyszerűsített költségterv táblázatban a megvalósítani tervezett tevékenység(ek) és költségek egyszerűsített költségtervét.

4. be kell nyújtania az emlékhely valamennyi tulajdonosának, vagyonkezelőjének és használatra jogosultjának a támogatási szerződés megkötésére vonatkozó egyetértő nyilatkozatát, vagy ha a tervezett tevékenység kizárólag egy meghatározott, az emlékhely részét képező ingatlanra, ingatlanrészre vagy felépítményre irányul, akkor az érintett ingatlan, ingatlanrész vagy felépítmény tulajdonosának, vagyonkezelőjének és használatra jogosultjának a támogatási szerződés megkötésére vonatkozó egyetértő nyilatkozatát.

A Nemzeti Örökség Intézete a kérelmek elkészítéséhez a csaba.kovacs@nori.gov.hu elektronikus levélcímen konzultációs lehetőséget biztosít a kérelmezőknek.

IV. A kérelem benyújtásának határideje, helye és módja

A kérelem benyújtásának határideje 2024. február 28.

A fent megjelölt dokumentumokat tartalmazó kérelmet papír alapon, A4 formátumban, összefűzve, zárt borítékban, 2 eredeti példányban postai úton kell benyújtani az alábbi címre: 

Miniszterelnökség

Fejlesztési Projektek Főosztálya 

1357 Budapest, Pf. 6.

A zárt borítékra kérjük ráírni: „Emlékhelyek támogatása 2024”

V. Hiánypótlás

Hiányosan vagy hibásan benyújtott kérelem esetén a kérelmezőt a támogató – a hibák és hiányosságok egyidejű megjelölése mellett – 8 napos határidő kitűzésével felszólítja hiánypótlásra. Ha a kérelmező a hiánypótlást nem vagy nem megfelelően teljesíti, a támogató a kérelmet elutasítja.

VI. A támogatási kérelmek elbírálása

A Nemzeti Örökség Intézete előzetes szakmai vizsgálata alapján, a Miniszterelnökség illetékes szervezeti egysége miniszteri döntésre terjeszti fel a kérelmeket. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a támogatási kérelmekről legkésőbb 2024. április 30-ig dönt, ezt követően a döntés eredményéről a kérelmezőt írásban értesíti.

VII. A támogatás nyújtásának módja

Az egyedi kérelem alapján nyújtandó támogatási eljárásról a támogató az előzetesen beküldött kérelmek vizsgálatát követően egyedileg nyújt tájékoztatást a szükséges formanyomtatványok megküldésével.

A Miniszterelnökség a támogatással kapcsolatos feladatok ellátására lebonyolító szervet vehet igénybe, amelyről tájékoztatja az érintetteket. Kérelmező ezt követően kapja meg a támogatási igénydokumentációt, a támogatás folyósításához szükséges formanyomtatványt.

 

(Miniszterelnökség)