A tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei lehet a legforróbb nyár Európában. A kormány ezért aszályveszélyhelyzetet hirdetett, valamint megalakította az Aszályvédelmi Operatív Törzset. Az állam idén is átvállalja a mezőgazdasági termelők vízszolgáltatási díját, amire csaknem 10 milliárd forintot fordítanak – tette hozzá.
Nagy István szerint ezzel szemben felháborító azt látni, hogy a Tisza Párt ebben a szorult helyzetben a gazdákkal fizettetné meg a vízdíjat. Megszavazták ugyanis az Európai Parlament jelentését a vízstratégiáról, ami pont a mezőgazdasági termelőkre rak nagyobb terheket. Mi ezt nem támogatjuk, sőt a szélsőséges időjárásra adott válaszul számos intézkedéssel segítjük a mezőgazdaság szereplőit – hangsúlyozta a miniszter.


Kifejtette, 4,7 milliárd forintot különítettünk el tározók, holtágak és csatornák feltöltésére. Nyolc vízügyi igazgatóság összesen 58 helyszínen hajt végre holtág-feltöltést a működési területén. 109 vízfolyásszakaszon pedig összesen 855 folyamkilométer hosszban mederkotrást is végeznek. Az öntözés közérdek, a biztonságos élelmiszer-ellátás alapja. Ezért a Vidékfejlesztési Program keretében összesen több mint 1300 termelői vízgazdálkodási projektet támogattunk, összesen 178 milliárd összegben. Itt még nem állunk meg: két pályázat révén további csaknem 66 milliárd forintot fordítunk erre a területre. Az öntözött területeket eddig megdupláztuk, de addig nem állunk meg, amíg el nem érjük a 350 ezer hektárt – sorolta a tárcavezető.


A miniszter kitért arra is, hogy a Homokhátság vízellátását is meg kell oldanunk, erre a célra pedig 4 projekt révén 67 milliárd forintot fordítunk. Ezek a kivitelezések pedig még az idén elindulnak. Minden csepp víznek megvan a helye. Az aszály elleni küzdelemben mindenben számíthatnak ránk a gazdák – húzta alá Nagy István.