Orbán Viktor a magyar uniós elnökség szerdai európai parlamenti programismertetőjét követő vitát úgy értékelte, az a tényeket mellőzte, gyűlölködő volt, és nem törődött Európával, az európai emberekkel, csak a támadás jellemezte.

Hozzátette: elég színvonalas vitát tudtak volna tartani az Európai Parlamentben arról, miért van bajban az európai gazdaság, miért mennek el Európa mellett az amerikaiak és a kínaiak. Itt a baj a migránsokkal, baj van a zöldátmenettel - sorolta a problémákat. A kormányfő azt mondta, akik a vitában részt vettek, "vérgőzös állapotban voltak", nem akartak higgadt, nyugodt, értelmes vitát folytatni az Európa előtt álló legnagyobb kihívásokról, hanem politikai pofozkodást, balhét, csihi-puhit képzeltek el, és "nekünk rontottak".

"Amikor tízen jönnek az emberre, az a rock and roll, szóval rock and roll volt" - fogalmazott Orbán Viktor. Közölte, nehéz helyzetben volt, mert a magyar mégis egy udvarias, nagyvonalú, jól nevelt nép, de "annyian jöttek és olyan durván", hogy attól tartott, ha továbbra is úriembereskedik, akkor "baleknak néznek bennünket". Ezért döntött úgy, hogy a vitába bele kell állni: "amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten", mindenki megkapta, amit kellett, "néhány lángos, tasli az ott le is esett" - mondta. A miniszterelnök azt mondta, megdöbbenve lehettek a vita miatt a magyar nézők is, akiknek egész más kép élhet a fejükben Európáról.

Fotó: MTI

A magyar gazdaság esetében három "beavatkozási pontot" nevezett meg: a megfizethető lakhatás biztosítását, a béremelést és a kisvállalkozók segítését. A lakhatással kapcsolatban azt ígérte, "lesz egy nagy lakás-boom", ugyanakkor azt is: "hátha Budapest is mond már végre valamit" ebben a kérdésben, hiszen a legnagyobb baj e téren a fővárosban van. Nekünk vannak terveink, készen állunk a tárgyalásra – jelentette ki, megemlítve, az elgondolások között kollégiumépítés éppúgy szerepel, mint a fiatalok megfizethető lakhatáshoz juttatása, akár bérlés útján.

Hozzátette: a kormány támogatni fogja a Magyar Falu programban a falusi lakás- és házépítéseket, valamint el fogják hárítani a bürokratikus akadályokat annak útjából, hogy az emberek lakhatásuk megteremtésére használhassák fel megtakarításaikat. Jól haladnak a tárgyalások a szakszervezetekkel, úgy látom, hogy meg tudnak állapodni majd a minimálbérről és meg tudunk állapodni majd a béremelések mértékéről – fogalmazott Orbán Viktor a tervcsomag második pontjáról, kijelentve, nem tartja irreálisnak azt a célt, hogy egymillió forintos átlagkereset legyen Magyarországon. Jelezte azt is: a diákhitel mellé létrehozzák a szakmát tanulók munkáshitelét. Harmadik pontként említette, hogy méretnövekedéshez kívánják segíteni a kisvállalkozókat, „akiket meggyötört az infláció, meggyötört a háború, a szankciók, és meggyötört a Covid is”.

Elmondta, a munkanevén „Demján Sándor Program” keretében tőkét és kedvezményes hiteleket juttatnak a kis- és középvállalkozásoknak, „hogy egy lépéssel stabilabbak és nagyobbak legyenek”. Ezek együtt meglendítik a magyar gazdaságot, ami 2025 első és második negyedévében nagyon világosan látszik majd, úgyhogy én erre összpontosítok, aztán a brüsszeliek meg egyék meg, amit főztek – jegyezte meg. A felsorolt intézkedések megvalósításához szerinte a magyar gazdaság saját belső növekedéséből kell kitermelni a forrásokat, úgy, hogy közben az államadósságot is és a költségvetési hiányt is csökkenteni kell. "Ez lehetséges. Ezt kiszámoltuk, ezt megterveztük, ez jól halad" - mondta, jelezve, hogy a gazdasági miniszter csütörtökön "bemutatta a számokat, a trendeket, az egész elgondolást", ennek alapján hamarosan egy általános kormányhatározat jelenik meg, ami feladatokat ad ki, rá egy-két hétre pedig a konkrét intézkedések is jöhetnek.

(kormany.hu)