Hankó Balázs az uniós versenyképességi tanács ülését megelőzően hangsúlyozta: csökkenteni kell az európai kutatási finanszírozás eltéréseit. Felhívta a figyelmet arra, hogy a korábban, valamint a később csatlakozott uniós tagállamok között többszörös különbség van lakosság, illetve "kutatóarányosan" a kutatás-finanszírozás területén.
Tájékoztatása szerint az ülés keretében a kutatásért és innovációért felelős miniszterek következtetést fogadnak el az úgynevezett BIOEAST kezdeményezéssel kapcsolatban is, amely az élelmiszerbiztonságra, az agrárium fenntarthatóságára összpontosít. A közép- és kelet-európai kutatás és innováció előmozdítását célzó kezdeményezés már a nyugat-balkáni és a kelet-európai országokat is bevonja a közös gondolkodásba, hiszen - mint kiemelte - ez a stratégiai autonómia szempontjából fontos Európában.
A szakminiszterek továbbá a technológia fejlődésével létrejött új anyagokkal kapcsolatban fogadnak el következtetést arról, hogy az úgynevezett "fejlett anyagok" miként segíthetik az Európai Unió technológiai fejlődését.
Az uniós tanács tájékoztatása szerint az elfogadni tervezett szöveg felhívja a figyelmet arra, hogy az EU-nak fel kell gyorsítania a fejlett anyagokkal kapcsolatos kutatást és technológiafejlesztést, növelnie kell innovációs és gyártási kapacitását, valamint fel kell gyorsítania a fejlett anyagok ipari bevezetését.
Hankó Balázs kiemelte: Európa versenyképességében fordulatra van szükség, hiszen - mint emlékeztetett - a kockázati tőke 5 százaléka van az Európai Unióban, szemben az Egyesült Államok 52 százalékával vagy Kína 40 százalékával. Az Európai Unió tudományos teljesítménye az elmúlt 15 évben 7 százalékkal csökkent, ahogy a termelékenységi ráta tekintetében is elmarad az Egyesült Államokkal való összehasonlításban.
A tanácsülés munkájához és a következtetések elfogadásához nagymértékben hozzájárul a magyar uniós elnökség fontos eredményének számító új versenyképességi megállapodás, a Budapesti Nyilatkozat elfogadása - tette hozzá a kultúráért és innovációért felelős miniszter.