A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a kulturstratégiai intézmények, mint a Szépművészeti Múzeum vagy a Hagyományok Háza 19 vármegye 19 programjához csatlakozva mutatják be a magyar kultúra szépségét, kiválóságait és mindazt, ami magyarrá tesz.

A programsorozat augusztus 10-én indul Székesfehérváron, a Székesfehérvári Királyi Napok programsorozattal. A második állomás Sopron lesz a Páneurópai Piknikhez kapcsolódva - mondta el Hankó Balázs.

A miniszter kiemelte: 

"legyünk büszkék arra, hogy magyarok vagyunk, magyarnak születtünk, mert magyarnak lenni kiváltság, felelőség és küldetés is".

Ezt kívánja hangsúlyozni a programsorozat, ami identitást ad, erősít, közösséget teremt és vonzóvá teszi a kultúránkat.

KIM

Hankó Balázs elmondta, hogy a Hagyományok Háza kézműves programokkal készül annak jegyében, hogy nemzeti kultúránk egyfajta "kovászaként az újabb és újabb nemzedékeket érleli hozzá, teszi eggyé a magyar nemzettesttel".

Lesznek színházi előadások is, a Nemzeti Színház A helység kalapácsát és a Csíksomlyói passiót viszi színpadra. A Nemzeti Művelődési Intézet gasztrobusszal készül a rendezvényekre.

A miniszter elmondta, hogy lesz hungarikum játszóház, a Nemzeti Filmintézet egyebek mellett az Egri csillagokat és A Hídembert vetíti majd. A Magyar Nemzeti Múzeum a Magyar menyasszony című kiállítás részeként 22 női sorson keresztül mutatja be, hogy az évszázadok során milyen volt nőnek lenni Magyarországon.

A Magyar Természettudományi Múzeum a magyarok, a hunok és az avarok kapcsolódásáról tart kiselőadásokat, a Szépművészeti Múzeum pedig a honfoglalást mutatja be, segítve történelmi tudatunk tovább erősításét - mondta Hankó Balázs.

A miniszter hangsúlyozta, hogy azért Sopronban jelentették be a programsorozatot, mert "közös nemzeti kincsünkben, nemzettudatunkban Sopron a leghűségesebb város", mert a soproniak,1921 december 14-én úgy döntöttek, hogy Magyarországhoz kívánnak tartozni és a magyar nemzetet kívánják erősíteni. "Ez nem más, mint hűség, identitás, identitásőrzés és -erősítés" - mondta, hozzátéve, hogy "büszkének lenni arra, hogy magyarok vagyunk", ezt üzeni Sopron ma is.

Elmondta: a másik kiemelt szimbolikája Sopronnak az, hogy az Európai Unió nem lenne a Páneurópai Piknik nélkül, ahol az emberek békét akarva, megnyitva a határokat, elindították Németország újraegyesítését. "Békésen, jót akarva, Európát erősítve".

Farkas Ciprián, Sopron (Fidesz-KDNP) polgármestere azt mondta, hogy a programsorozat reményei szerint legalább olyan sikeres lesz, mint amilyen a Modern városok program volt. Utóbbi a külsőségekben hagyott nyomot a vidéki városokban, az év végéig tartó programsorozat pedig az emberek szívében és lelkében hagy.

(MTI)