A munkanélküliségi ráta alacsony szinten stabilizálódott, Magyarország az Európai Unió nyolcadik legalacsonyabb munkanélküliséggel rendelkező országa.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte, az elmúlt hónapok adatai egyértelműen bizonyítják a munkaerőpiaci aktivitást növelő programok sikerét. Egyre több olyan ember lép be a munkaerőpiacra, akik korábban inaktív volt, és ezek az emberek gyorsan el is tudnak helyezkedni, köszönhetően a célzott intézkedéseknek és támogatási programoknak. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormányzat kiemelt célja 2010 óta az, hogy mindenkinek legyen lehetősége dolgozni, aki akar és képes rá. Ez a célkitűzés töretlenül érvényesül, hiszen 2010-hez képest ma már közel 1 millióval többen dolgoznak Magyarországon, és az átlagos magyar munkavállaló fizetése több mint háromszorosára nőtt.
A kormány célja, hogy növelje a munkaerőpiaci aktivitást, valamint tovább fokozza a bérek növekedési ütemét, különösen a minimálbér tekintetében, ezáltal kiemelten támogatva az alacsonyabb jövedeleműeket. A munkaadók és a munkavállalók közti tárgyalások jelenlegi is zajlanak, azonban a kormány támogatja, hogy a minimálbér 2027-re elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50%-át.
A 2024 tavaszán elindított, 30 év alattiak és 30 év felettiek aktivitásának növelésére irányuló uniós finanszírozású programok már több mint 13 ezer álláskereső számára biztosítottak tartós elhelyezkedési lehetőséget. A kormány célja, hogy a jelenlegi 81 százalékos foglalkoztatottsági rátát 85 százalékra emelje a 20-64 évesek körében, ami hozzájárul a közel 300 ezer fős munkaerőpiaci tartalék mozgósításához.